Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj kur i thoni "JO" alkoolit

Postuar: 05/07/2018 - 07:35

Rreziqet e konsumimit të tepruar të alkoolit janë të mëdha dhe shkaktojnë probleme serioze për shëndetin e njeriut. Shpeshherë shoqërohet me dhimbje koke, gojë të thatë dhe përzierje.

Por efektet anësore në rast konsumimi të vazhdueshëm mund të kenë një ndikim serioz në shëndet pa e kuptuar.

Dietologu Barry Sears ka zbuluar të gjitha efektet pozitive që sjell lënia e alkoolit dhe ndryshimin e menjëhershëm që bën në organizëm.

1-Brenda 1 dite trupi fillon të detoksifikohet, pastrohet qarkullimi i gjakut e stabilizohet niveli i sheqerit.

2-Në 1 javë përmirësohet regjimi i gjumit dhe përmirësohet hidratimi i përgjithshëm i trupit.

3-Në 2 javë bie nga pesha dhe zvogëlohet beli.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konsumimi vajit të peshkut omega-3 shpesh shpjegohet si një mënyrë e thjeshtë për të mbrojtur zemrën tuaj, por nuk ndihmon në parandalimi

Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një nga elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz

   Stina e shumëpritur e verës kërkon një vëmendje më të madhe për kujdesin ndaj shëndetit.

Sipas një studimi të bërë nga Universiteti i Cambridge në Angli, genet ndikojnë në vetminë dhe socializimin e një personi.

Duket se disa gjëra të cilat në përditshmëri nuk u kushtojmë aspak vëmendje nga ana shëndetësore, mund të rezultojnë fatale për ne.

   Me rritjen e temperaturave, freskinë e gjejmë tek pijet dhe lëngjet e ftohta.

Shumë njerëz që e vendosin kuletën në xhepin e pasmë të tyre por mjekët japin edhe arsye të tjera përse nuk duhet të mbahet kuleta në xhe

Anemia është një sëmundje që shkaktohet nga mungesa e hekurit ose si shenjë shoqëruese e një problemi tjetër shëndetësor.

Pema e frutit të bananes po rrezikon zhdukjen.

'Konsumimi i arrave rregullisht mund të përmirësojë spermën tek meshkujt', sipas një studimi.