Prezantohen zyrtarisht Samsung Galaxy S9 dhe S9+ (VIDEO+FOTO)

Postuar: 25/02/2018 - 22:32

Gjiganti i teknologjisë, Samsung, sapo ka prezantuar në Barcelonë dyshen e shumëpritur Galaxy S9 dhe S9+. Smartfonët e rinj të avancuar vijnë me specifika të reja, por me dizajn kryesisht të vjetër.

Të dy, S9 dhe S9+, vijnë me dizajn të ngjashëm, kornizën nga alumini - janë rezistentë ndaj ujit, kanë xhamin mbrojtës Gorilla dhe shumëçka tjetër. 

Po ashtu, dyshja e re vjen me skajet e ekranit më të holla sesa paraardhësit e tyre.

Ndryshimet e vogla në dizajn përfshijnë skanerin e syrit të fshehur mirë, skanerin për gishtërinj të ripozicionuar, si dhe ndryshimin e vendit të altoparlantit të poshtëm.

Samsung Galaxy S9 dhe S9+ vijnë me ekran Infinity Super AMOLED me rezolucion Quad HD. 

Galaxy S9 ka ekranin 5.8-inç ndërsa Galaxy S9+ 6.2-inç – ngjashëm si vitin e kaluar.

Gjithashtu, dyshja do të punojë me procesor më të fundit Exynos 9810 për çdo treg, përveç Amerikës Veriore dhe Kinës. 

Procesori i ri SoC me tetë bërthama përbëhet nga bërthama e gjeneratës së tretë Mongoose me shpejtësi prej 2.8 GHz dhe bërthamën Cortex0A55 me 1.7 GHz. 

Po ashtu, dyshja vjen edhe me grafikën Mali-G72 me 18 bërthama dhe 4 GB RAM (S9) ose 6 GB (S9+).

Procesori më i fundit i Qualcommit – Snapdragon 845 – do të jetë në dispozicion për dyshen në Amerikën Veriore dhe Kinën. 

Ai vjen në kombinim me grafikën Adreno 630 dhe 4 GB RAM (S9) ose 6 GB RAM (S9+).

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Lufta e inxhinierëve për të arritur shpejtësinë maksimale në automjete vazhdon dhe Hennessey Venom F5 do të pajiset me 2 turbo të tjer

Një lloj i ri malware-ve (lloj virusi) në sistemin operativ Android mund të identifikojë të dhënat e përdoruesve të Facebook dhe pastaj t

Aplikacioni i mesazheve WhatsApp, në nëntor të vitit të shkuar më në fund i dha mundësinë të gjithë përdoruesve që të fshinin mesazhe të

Të rinjtë po kalojnë më pak kohë nëpër rrjetet sociale.

   Makina e parë e vërtetë fluturuese në historinë e njerëzimit është prezantuar në Sallonin e Gjenevës.

Këtë të diel, gjiganti i teknologjisë Samsung, prezantoi në Barcelonë dyshen e shumëpritur Galaxy S9 dhe S9+.

   Inxhinierët kinezë publikuan projektin për ndërtimin e një superavioni hipersonik, në gjendje që të përshkojë distancën nga Pekini në

Aloha dhe Fiona do të jenë dy folëset dhe dëgjueset e zgjuara. Kjo risi pritet të lançohet në korrik të 2018, shkruan Digi Times.

   Renault është makina e pestë që zbulohet në prag të startit të botërorit të Formula 1 për vititn 2018.

BE i ka kritikuar ashpër rrjetet sociale "Facebook" dhe "Twitter", pasi sipas Komisionit të BE ato nuk i respektojnë sa duhet ligjet për