Kombëtarja po kalon një nga momentet më të mira në histori, teksa është kualifikuar për herë të dytë një një Europian.

Një nga pikat kyçe të këtyre suksese ka qenë padyshim dhe Sylvinho.

Shqipëria e drejtuar nga trajneri brazilian ka barazuar rekordin e ndeshjeve pa humbje.

Kuqezinjtë nuk janë mposhtur në 8 duelet e fundit, siç kishin bërë në periudhën 2009-2010 nën drejtimin e Josip Kuzhe.

Atëherë Kombëtarja barazonte me Estoninë, Bosnje & Hercegovinën dhe Rumaninë, ndërkohë që triumfonte ndaj Irlandës së Veriut, Malit të Zi, Andorrës, Uzbekistanit dhe Luksumburgut.