Pas ndarjes me Francesco Totti, Ilary Blasi qëndroi e heshtur për gati dy vjet. Por më pas ajo filloi të fliste dhe nuk u ndal. Dhe kështu, pasi tregoi historinë e përfundimit të martesës së saj në dokumentarin ‘Unica’, dhe pasi e kishte shkruar edhe në një libër, ajo u kthye për të folur për të në një intervistë dhënë për ‘Corriere della Evening’. Në të cilën ajo shpjegon se pas gati dy vitesh heshtje vendosi të tregonte të vërtetën e saj sepse “kufinj ishin kaluar”: “Duhet të isha unë ajo që do të tregoja historinë time. Sidomos pas akuzave të rënda ndaj meje. Pashë shumë njerëz që dilnin në televizor për të folur për mua, për martesën time, sikur të jetonin brenda shtëpisë sime… aq sa në një moment pata dyshime… Thashë me vete: nuk është ashtu siç ishin  brenda në shtëpi…?”.

Në këto dy vite, shpjegon Blasi, gjëja që e lëndoi më shumë “ishte leximi se ne ishim në një marrëdhënie të hapur… ndoshta ishin në një martesë të hapur, por vetëm nga njëra anë: jo e imja”. Dhe për më tepër, “ishin përhapur zëra se unë dija gjithçka, se e toleroja si “e zgjedhura” e kampionit: isha me futbollistin me famë botërore dhe prandaj duhej të mbyllja sytë dhe të heshtja. Para dhe gjithashtu pas. Jam mësuar me thashetheme, por e gjithë kjo minoi integritetin tim si grua”.

Blasi në Unica la të kuptohej se martesa e saj me Tottin përfundoi, sepse ai e tradhtoi me Noemi Bocchi-n. Nga ana tjetër, Totti ka pohuar gjithmonë se Blasi ishte e para që tradhtoi. Një version i sapo konfirmuar nga trajneri personal Cristiano Iovino, i cili i zbuloi Messaggero-s “një marrëdhënie intime” me Blasin që daton në fund të vitit 2021, shumë kohë përpara fotove që portretizojnë Francesco Totti dhe Noemi Bocchi në stadium së bashku, dhe shumë kohë përpara se të fillonin duke folur për një krizë mes ish-futbollistit dhe bashkëshortes së tij. Ilary nuk flet asnjë fjalë për Iovinon në intervistën e re. Mirëpo, në lidhje me tradhtitë e saj ndaj Tottit, ajo komenton me ironi: “Po, u tha se kisha dhjetë të dashuruar, ose nuk e di se sa, tani e kam humbur llogarinë”.

Pas njëzet vitesh dashuri dhe tre fëmijë, përralla e Pupones dhe Ilary përfundoi me një gjyq, pika vendimtare e së cilit është akuza e fajit. Pa folur për sfidën e famshme për Rolex, për të cilën Ilary në intervistën e re rithekson: “Ishin të miat, janë dhurata që më ka bërë. I mora vetëm gjërat e mia, aq sa gjyqtari nuk ia ktheu. I mora dhe i futa në një kuti, janë të ndara, siç i kisha kërkuar, kështu që është ok”.

Blasi pranon se nuk është një epilog i mirë për një histori dashurie që ajo nuk e mohon, përkundrazi: ajo dhe Totti ishin “të dashuruar. Dhe këtë e panë të gjithë njerëzit më të afërt: miqtë e mi të fëmijërisë që frekuentonin shtëpinë time, motrat, prindërit e mi. Ata panë atë që panë fëmijët e mi. Askush nuk ka dyshuar ndonjëherë. Këtë histori të fundit e dinte vetëm kunati, por ai nuk më kishte thënë asgjë, duke shpresuar se Francesco do të vinte në vete (…) Që atëherë erdhën pjesë të tjera: njerëzit filluan të çlirohen, ndoshta ata më larg, më folën. Thashethemet lulëzuan… dhe më pas e gjeta veten duke thënë me vete: sa budallaqe. Nuk kuptova asgjë”.

Sot prezantuesja mendon se nuk e njeh personin me të cilin jetonte prej njëzet vitesh: “Kurrë nuk e di me kë fle, nuk njeh njerëz… nuk është rastësi që të thonë për të kuptuar realisht kë ke në krah duhet të divorcohesh”. Megjithatë, pas 20 vitesh së bashku, dhe pas një martese që Ilary vazhdon ta përcaktojë si “të mrekullueshme”, “nuk mund të fshish gjithçka”.

Dhe në fakt shumë fansa të ish-çiftit të artë të Romës vazhdojnë të kërkojnë një ribashkim: “Jo, nuk mendoj se është e mundur”, thotë Ilary e cila megjithatë shpjegon: “Është e qartë se dashuria mbetet: ai do të jetë gjithmonë babai i fëmijëve të mi dhe njeriu me të cilin kam ndarë gjysmën e jetës sime”. Aq sa në fund të librit, showgirl-i fton ish-bashkëshortin të bëjë paqe, të kthehet në darkë së bashku. Dhe tani, në intervistën e re, ajo nuk shfaq as zemërim ndaj Noemi Bocchi: “Shpresoj të jenë të lumtur. Vërtet. Të paktën do ia kishte vlejtur”.