Në Dashti Barchi, një lagje me shumicë shiite të Kabulit, Afganistan, të paktën dy persona vdiqën dhe 14 u plagosën pas një shpërthimi në bordin e një minibusi.

Për momentin nuk dihen shkaqet e shpërthimit. Policia ka nisur hetimet. Asnjë grup nuk ka marrë përgjegjësinë për sulmin e dyshuar terrorist, por në të kaluarën grupi afgan i lidhur me ISIS-in ka shënjestruar vazhdimisht shkollat, spitalet dhe xhamitë shiite në të njëjtën zonë.