Pasi u tërhoq nga futbolli i luajtur, Sergio Agüero vazhdon të jetë i lidhur me fansat me ndërhyrjet e tij virale falë platformave të transmetimit, të kombinuara me angazhime komerciale të një rëndësie jo të vogël.Lidhur me këtë, “El Kun” së fundmi mori pjesë në një transmetim “live” me influencuesin e njohur argjentinas Coscu në kanalet ESPN dhe bëri një njoftim befasues: së shpejti do të jetë pronar i një klubi.“Realiteti është se unë jam duke menduar të bashkohem me një klub futbolli, si pronar. Nuk do të them se cili klub, por do të vijë momenti”, tha ish-qendërsulmuesi argjentinas i Manchester City-t.

Në atë moment Coscu e pyeti nëse ishte vetëm një mundësi e largët për të trajnuar një ekip një ditë dhe 36-vjeçari e mbylli derën për mundësinë:“Më pëlqen të menaxhoj, të ndihmoj klubin, të përparoj, të krijoj një ekip të mirë, një staf të mirë, më pëlqen të shoh një klub të rritet mirë, sinqerisht.”Megjithatë, për momentin, sipas asaj që raportohet nga Diario Olé, legjislacioni aktual argjentinas e pengon Agueron të blejë një klub të lidhur me AFA-n. Prandaj, kjo përjashton çdo klub nën Federatën dhe hap çdo mundësi të huaj, madje edhe në Amerikën e Jugut, por jashtë Argjentinës.