Rehabilitimi pas shembjes/ Fazat e ndërtimit të murit të Kalasë së Durrësit (VIDEO)

23/05/2020 - 12:10

Vazhdon puna për zbatimin e projektit për restaurimin e pjesëve të dëmtuara të murit të kalasë së Durrësit. Teksa punimet janë ende në fazën e parë dhe gjatë javës tjetër pritet të fillojë faza II, deri më tani është kryer me sukses me anë të vinçave lëvizja e gurëve masivë e të rëndë, që u shkëputën nga muri i kullës C, si pasojë e goditjeve fatale të tërmetit të 26 nëntorit.

Inxhinieri zbatues i punimeve, Lulzim Sinu, thotë se është “kryer pastrimi i territorit nga mbetjet e dëmtuara, në mënyrë që ato të përshtaten, të rregullohen dhe të vendosen përsëri në objekt”.

Ndërkohë që vijon të kryhet me kujdes të veçantë spostimi i materialeve anash murit, po pastrohet hapësira për të vijuar me përgatitjen e fazës pasardhëse që ka të bëjë me ndërhyrjen.

Punimet kanë filluar pas gati gjashtë muajsh nga goditja shkatërruese e tërmetit, ndërsa në krye të projektit është caktuar organizata jofitimprurëse “CHwB” Albania, që merret me restaurimin e trashëgimisë kulturore dhe bashkëpunimin me muzeumet. Zbatuesi i punimeve është AD-STAR sh.p.k., ndërsa mbikëqyrës është Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore. Vlera e investimit kap shifrën 2,001,400 lekë, teksa është parashikuar që kohëzgjatja e punimeve të përfundojë brenda 60 ditëve.

FAZAT E NDËRTIMIT

Kulla C u rrëzua pjesërisht nga tërmeti i datës 26 nëntor 2019. Midis rrënojave mund të dallohen qartë teknikat e ndërtimit të fazave të ndryshme ndërtimore si dhe ndërhyrjeve të tjera më të vogla në periudha të ndryshme.

Punimet për ktë fazë të projektit përfshijnë punime për stabilizimin e përkohshëm, ku përfshihen:

-Sigurimi i sitit – mbrojtja emergjente, rrethimi

-Hartimi i zgjidhjes së skelerisë mbështetëse dhe ndihmëse

-Zbatimi i skelerisë mbështetëse dhe ndihmëse për strukturën që ka qëndruar

-Ndërtimi i një strukture të përkohshme mbulese të lehtë për të mbrojtur fragmentet e rëna dhe krijimi i një platforme pune për analizën dhe dokumentimin e tyre të mëtejshëm.

*Kjo kala mbetet simbol i lashtësisë e qytetërimeve të qytetit bregdetar. I gjithë muri rrethues i përket periudhës së perandorit bizantin Anastasi I në shekullin e V-të, që ishte me origjinë nga Durrësi dhe bëri fortifikimin e qytetit dhe kulla C që ka rënë ishte pjesë e këtij rrethimi fortifikues. Gjatë tërmetit të tmerrshëm të vitit 1273, që shkatërroi pothuajse plotësisht qytetin e Durrësit, u shkatërrua edhe kjo kullë plotësisht. Më pas, kulla u restaurua me materiale të antikitetit të vonë, pra të periudhës së Anastasit dhe materiale të periudhës së Mesjetës. Për herë të dytë në historinë e saj, tërmeti i 26 nëntorit shkatërroi dhe një nga kullat fortifikuese të Kalasë së Durrësit.

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dy tragetet e parashikuara të udhëtonin drejt portit të Barit mbrëmjen e sotme e kanë shtyrë nisjen për mëngjesin e së shtunës.

Kompania ‘Durrës Container Terminal’ Sha dhe investitorë të tjerë në koncesionin e përpunimit të kontejnerëve në portin e Durrësit, kanë

Policia e Tiranës ka shoqëruar këtë pasdite një grup besimtarësh myslimanë, pasi kishte informacione se do të protestonin para Kryeminist

Sipas sizmiologëve, lëkundjet sizmike të ditëve të fundit nuk duhet të jenë motiv për frikë apo panik në rradhët e qytetarëve.

Agjencia Kombëtare e Mbrojtjes Civile u ka dërguar shkresë zyrtare 5 prefekturave pasi në veri-perëndim dhe në jug të vendit priten stuhi

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

61-vjeçari Gëzim Dervishi, pronari i çerdhes private "Kënaqësia" në Durrës i proceduar penalisht nga policia për dhunimin e të miturës 2-

Nga 22 deri më 25 shtator 2020, Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizoi një kurs për hetimin e drogës, për 15 oficerë policie nga strukt

Vijon në të gjithë vendin, zbatimi i detyrave të përcaktuara në Planin e Masave për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale, k

Vijon pa ndërprerë Operacioni Forca e Ligjit, në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020.