Grupi i anijeve të gatshme të NATO-s vizitë në portin e Durrësit (FOTO+VIDEO)

18/05/2019 - 13:38

Sot në portin e Durrësit u zhvillua  një vizitë portuale nga grupi i Anijeve të Gatshme të NATOS (Standing NATO Maritime Group 2 SNMG2.

Kjo vizitë u zhvillua në kuadër të 10-vjetorit të antarësimit të Shqipërisë në NATO, si dhe forcimit të bashkëpunimit të vendeve antare. Anijet ishin Fregata Holandeze HNMLS EVERTSEN F-805 dhe Freganta Kanadeze HMCS  TORONTO F-333.

Gjatë fjalimit për media që mbajti komandanti Boudewjn Boots, tha:

"Është kënaqësi që ndodhem në Shqipëri dhe është një vizitë speciale sepse ne duam të forcojmë marrdhëniet me Shqipërinë. Prej kohës kur është bërë pjesë e NATOS duhet t'a vizitojmë më shpesh. Me vjen mirë që jemi këtu bashkë me kolegët tanë shqipëtar,   dhe jemi gati të bëjmë çfarë është e nevojshme. Ne po punojmë me bashkëpunëtorë ndërkombëtarë ku dhe Shqipëria është një prej tyre. Gjithashtu dhe stafi është ndërkombëtarë."

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Burime te lapsi al konfirmojnë se disa ambasada në Tiranë u kanë dërguar e-mail shtetasve të tyre që gjenden në Shqipëri.

Ditën e sotme, presidenti Ilir Meta i dërgoi një kërkesë Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agim Ismailit në lidhje me sistemin e sig

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia është ndaluar mbrëmjen e sotme në Tiranë, teksa ishte nisur nga selia blu, në drejtim të

Pas publikimit të 10 përgjimeve të reja të gazetës gjermane Bild nga dosja 184, reagon në Facebook analisti Andi Bejtja.

Gazeta gjermane ka publikuar një tjetër përgjim midis Damian Gjiknurit, ministër i Transporteve dhe i deleguari i PS-së në Dibër në vitin

Në një nga përgjimet e Prokurorisë së Krimeve të Rënda të publikuara sot nga gazeta gjermane Bild, është edhe biseda midis atij që konsid

Protestës së banorëve të Kodër Vilës që kërkojnë pezullimin e një kompleksi banimi me katër pallate 5 katësh pasditen e sotme i janë bash

Në përgjimin numër dy, të publikuar nga “Bild”, është zbardhur biseda mes deputetit të PS-së, Xhemal Qefalia, dhe shefit të policisë në D

Media gjermane ka publikuar përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”.