Kapiteni i Rangut të Tretë (Rez.) Alfred Velaj do të drejtojë Forcën e Sigurisë në portin e Durrësit

17/04/2020 - 15:09

Autoriteti Portual Durrës bën me dije përmes një njoftimi se Kapiteni i Rangut të Tretë (Rez.) Alfred Velaj, do të drejtojë Forcën e Sigurisë në Portin e Durrësit.

Me një eksperiencë 21-vjeçare në Forcen Detare, si komandues detar në nivele të ndryshme dhe komandant i shërbimit Hidrografik shqiptar, i spikatur për kontributin dhe profesionalizimin në ushtrimin e detyrës, Kapiteni i Rangut të Tretë (Rez.) Alfred Velaj, do të drejtojë Forcën e Sigurisë Portuale në Portin më të madh të vendit.

Ish-Komandanti i Shërbimit Hidrografik Shqiptar, Alfred Velaj u diplomua në Akademinë e Detarisë në vitin 2002 dhe fillimisht shërbeu në Distriktin Detar të Durrësit si komandant katrisilurues, komandant motovedete, komandant i anijes “Iliria” (P-131) dhe komandant i Grupit të Dytë Patrullues.

Pas specializimit në Institutin e Hidrografisë Italiane në Xhenova, Kapiteni Velaj shërbeu në Shërbimin Hidrografik dhe nga vitet 2017 deri daljen në rezervë, si komandant i tij. Gjatë karrierës së tij ai ka kryer një mision ndërkombëtar në Detin Egje, si dhe ka kryer edhe shumë detyra në nivel shtabi, në Distriktin Detar dhe Forcat Detare.

Me edukim solid në të drejtën e detit, sigurinë dhe logjistikën detare, ai ka ndjekur disa kurse kualifikimi në SHBA, Itali dhe Gjermani, zotëron disa gjuhë të huaja. Për kontributin e tij në 21 vjet karrierë në Forcat Detare, Velaj është dekoruar me katër medalje të veçanta dhe disa medalje karriere.

Kontributi i tij ka qenë i spikatur sidomos gjatë periudhës që ka drejtuar Shërbimin Hidrografik, ku implementoi me sukses Projektin ALNO-HIP me Norvegjinë, morri dhe përdori me profesionalizëm Anijen Hidrografike “Shqiponja” (A-82), zhvilloi disa fushatat rilevuese në bregdetin shqiptar, përfundoi, në bashkëpunim me IGJIU-në, hartën elektronike dhe kartografike të të gjithë bregdetit shqiptar, u arrit marrëveshja me PRIMAR dhe është gati marrëveshja me Admiraliatit Britanik, por mbi të gjitha përpjekjet këmbëngulëse për heqjen e shënimit "ish-zona të minuara detare" nga hartat e bregdetit shqiptar të Admiraliatit Britanik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë infektuar 21 persona me koronavirus, të gjithë n

Vitet e fundit ne kemi parë shumë kronika lajmesh, por edhe kemi dëshmuar me sytë tanë se si grupe emigrantësh sirianë futen në Shqipëri

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme përmes një njoftimi i ka vënë në dijeni qytetarët shqiptarë se, Mali i Zi që prej datës 1 qersh

Institucioni i Avokatit të Popullit ka nisur shqyrtimin e rastit të dhunimit të të riut rom nga policia bashkiake.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot kryesisht të kthjellët që herë pas here do të

Perspektiva për të rritur produktivitetin në trojet shqiptare është e pashpresë për arsye se Kosova dhe Shqipëria kanë numrin më të lartë

Zbulohen të tjera detaje nga vendimi i paligjshëm për shembjen e godinës së Teatrit Kombëtar.

Shqipëria po shqyrton mundësinë që të legalizojë kultivimin e marijuanës mjekësore.

Reforma në drejtësi duhet të ecë përpara, hap pas hapi!

6 muaj nga tërmeti i 26 nëntorit, kryebashkiaku i Shijakut, Elton Arbana bën një bilanc të punës së bërë përgjatë këtyre muajve të vështi