Menaxhimi i situatës pas tërmetit, drejtuesit e Adminstratës Detare: E gjithë vëmendja te qytetarët!

06/12/2019 - 14:00

Menaxhimi i situatës pas tërmetit dhe rikthimi i aktivitetit normal në qytetin e Durrësit, ishte fokusi i takimit të zhvilluar mes Prefektit të Qarkut Durrës, Roland Nasto, Drejtorit të Përgjithshëm të Autoritetit Portual Durrës, Pirro Vengu,   Drejtorit të Përgjithshëm të Drejtorisë Detare, Paulin Ndreu dhe përfaqësuesve të operatorëve privatë portual.

Nasto, pasi falenderoi përfaqësuesit e institucioneve shtetërore dhe private që operojnë në hapësirën portuale, për angazhimin e treguar gjatë situatës së jashtëzakonshme që kaloi vendi ynë, kërkoi mbështjetjen e tyre në rimëkëmbjen   dhe rikthimin e normalitetit në rajonin e Durrësit.

Drejtori i Përgjithshëm i DPD-së, Ndreu, pohoi gjatë këtij takimi, se aktivitetit portual ka vijuar normalisht dhe pa ndërprerje, ndërsa aktualisht vëmendja duhet të përqëndrohet te qyteti dhe qytetarët.

Nga ana e tij, Kreu i APD-së, Vengu, bëri të ditur se plan biznesi i vitit të ardhshëm do të planifikohet në frymën e përgjegjësisë sociale të lidhur ngushtë me qytet-portin. “APD-ja dhe operatorët privat të sistemit portual janë angazhuar maksimalisht në operacionet e kërkim-shpëtimit dhe Mbështetjen logjistike të ekipeve ndërkombëtare me bazë në Portin e Durrësit”, pohoi Vengu gjatë takimit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të gjithë pasagjerët që do fluturojnë për në Greqi nga data 17 Gusht deri më 31 Gusht, të cilët kanë një pasaportë të BE ose leje qëndrim

Për herë të dytë brenda situatës së pandemisë politikani dhe sipërmarrësi Agron Shehaj, i ka dhuruar dy pajisje respiratore dhe një apara

Ish-deputeti i PS-së, Fatmir Toçi, po qëndron prej më shumë se një muaj në spitalin "Shefqet Ndroqi" për t'u rikuperuar nga pasojat që i

Interpol Tirana me anë të një deklarate për mediat shprehet se janë ekstraduar drejt Italisë, 9 persona, që janë arrestuar në Shqipëri pë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skender Brataj, ka postuar disa fotografi ngjethëse, për të treguar rëndësinë që ka respektimi i masave për

Qeveria ka miratuar dhënien e 5,191 pagave shtesë për punonjësit e Transportit Rrugor të Udhëtarëve. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kryem

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka ngritur shqetësimin për situatën në jug të vendit.

Qeveria shqiptare ka firmosur sot marrëveshjen me Fondacionin Firdeus me përfaqësues Elvis Naçin, për rindërtimin e 168 banesave individu

Një ngjarje e rëndë ndodhi mesditën e sotme në Durrës, ku një 10-vjeçar nga Kosova humbi jetën në pishinën e një kompleksi.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.