Punonjësit e portit të Durrësit dhurojnë gjak (VIDEO)

03/10/2019 - 13:48

Punonjësit e Autoritetit Portual Durrës kanë dhuruar vullnetarisht gjak, në bashkëpunim me Kryqin e Kuq Shqiptar dhe Bankën Lëvizëse të Gjakut.

Nën moton “Kush dhuron gjak, shpëton një jetë”, punonjësit e portit i janë bashkuar kësaj nisme për të ndihmuar personat që kanë nevojë për gjak.

Zv. drejtoresha e Përgjithshme e APD-së, Sonila Toska, tha se nëpërmjet aktit human, synohet sensibilizimi i qyetarëve për të dhuruar vullentarisht gjak, si dhe për t'iu ardhur në ndihmë fëmijëve talasemikë.

Dhurimi i gjakut u realizua në kushte optimale higjenike, në prani të stafit mjekësor të kualifikuar ku çdo dhurues i’u nënshtruan matjes së tensionit arterial, temperaturës dhe nivelit të hemoglobinës për të përcaktuar gjëndjen shëndetsore para dhurimit.

Pas dhurimit vullnetar të gjakut “Banka e Gjakut”, do të pajisë çdo dhurues me Kartelën e Rezultateve të analizave të gjakut që përfshijnë disa të dhëna kreyesore, si (grupin e gjakut dhe rezusin, kolesterolin, proteinat totale, Hepatitin B dhe C, Hiv1, Hiv2 etj.). 

Dhurimi vullnetar i gjakut nga punonjësit e APD-së tashmë është kthyer në një traditë të përvitshme, duke ju përgjigjur nevojës që ka për dhurues vullnetarë, kryesisht për personat që vuajnë nga Talasemia.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot kryesisht të kthjellët.

Në Tiranë, sot, u zhvillua protesta paqësore “Për Fëmijërinë e Vjedhur”, e nxitur nga rasti i fundit i abuzimit të 15-vjeçares në Babrru

Katër ditë pasi doli nga spitali zhduket për herë të dytë gardisti Ervin Dërguti.

Mijëra qytetarë në Tiranë kanë marshuar në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” drejt sheshit “Nënë Tereza” pas lajmit që ka tronditur opinion

Dy pronarët e hoteleve në Rrogozhinë që kishin ngritur një rrjet prostitucioni janë lënë në burg. Gjykata e Kavajës ka vendosur

 “Unë zgjedh të jetoj e sigurtë”, “Në vend që t’i mësoni djemtë të mos përdhunojnë, mësojini të respektojnë”, “Nuk luhet përdhunimesh

Shembja e pallatit 6 katësh me tritol la pas dëme të konsiderueshme në bizneset pranë objektit në bulevardin e Durrësit.

Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka rrëzuar Policinë e Shtetit për 48 pasuri për të cilat është kë

Ky është momenti i shpërthimit të pallatit të VIP-ave në bulevardin e Durrësit, i cili në një sekondë përfshihet i gjithi në flakë përpar