Shifrat/ Ulet numri i udhëtarëve në portin e Durrësit

05/09/2019 - 13:55

Numri i udhëtarëve me tragete nga/drejt Durrësit ka nisur gradualisht të bjerë, pas rikthimit masiv të turistëve dhe bashkëatdhetarëve, të cilët pasi kaluan pushimet me familjet e tyre në vendin tonë, Kosovë dhe Maqedoni shfrytëzuan kthimin me tragete gjatë muajit gusht. 

Nga të dhënat operative ditore në APD, mësohet se në tre ditët e para të muajit shtator kanë udhëtuar me tragete afro 17 mijë pasagjerë me 3,787 autovetura gjithsej.

Pjesa më e madhe e tyre, 13,553 udhëtarë janë nisur drejt Barit, Ankonës dhe Triestes, ndërsa 3,360 të tjerë kanë mbërritur në Durrës me tragetet e linjës.

Këto ditë në linjat detare me Italinë kanë lundruar 2-3 tragete gjithsej, nga 5-7 që lundronin në periudhën korrik-gusht. Gjatë periudhës 1-3 shtator tragetet kanë transportuar edhe 450 kamjonë dhe trajlerë me mallra të ndryshme. 

Në muajin gusht tragetet janë preferuar nga 280 mijë udhëtarë me 66 mijë automjete, shifra më e lartë mujore që nga fillimi i vitit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kontroll i rreptë në dogana, pika prodhimi dhe shitje nëpërmjet gjurmueshmërisë së kripës deri në mbërritjen te konsumatori. 

Bashkia e Durrësit njofton të gjithë kandidatët e interesuar për rinovimin e licencës për transportin e udhëtarëve me linjat e rregullta

Zv.ministri i Brendshëm, Julian Hodaj ka dalë në një deklaratë për media për ecurinë e Vettingut në Polici.

Gafat e drejtësisë shqiptare nuk kanë të sosur, madje shpeshherë këto gafa kanë sjellë lirimin e killerave të njohur nga burgu, të cilët

Policia Kufitare godet një rast të tentativës për trafikim të drogave të forta në Durrës, sekuestrohen 11 kg heroinë, arrestohet në flagr

Pjesa e parë e ditës do të karakterizohet nga mot i kthjellët në të gjithë Shqipërinë përjashtuar zonat malore, të cilat gjatë pasdites d

Xhorxh Soros, është një filantrop i cili ka zgjedhur të investojë për një shoqëri të hapur në Shtetet e Bashkuara dhe mjaft vende të botë

Aeroporti i Vlorës mund të merret me koncension për 35 vite nga ndërmarrja e Aeroportit të Pulias në Itali.

Që nga fillimi i këtij viti, numri i jahteve që kanë vizituar Durrësin ka arritur në 378, thuajse i njejti numër me atë të jahteve që mbë