Shifrat/ Ulet numri i udhëtarëve në portin e Durrësit

05/09/2019 - 13:55

Numri i udhëtarëve me tragete nga/drejt Durrësit ka nisur gradualisht të bjerë, pas rikthimit masiv të turistëve dhe bashkëatdhetarëve, të cilët pasi kaluan pushimet me familjet e tyre në vendin tonë, Kosovë dhe Maqedoni shfrytëzuan kthimin me tragete gjatë muajit gusht. 

Nga të dhënat operative ditore në APD, mësohet se në tre ditët e para të muajit shtator kanë udhëtuar me tragete afro 17 mijë pasagjerë me 3,787 autovetura gjithsej.

Pjesa më e madhe e tyre, 13,553 udhëtarë janë nisur drejt Barit, Ankonës dhe Triestes, ndërsa 3,360 të tjerë kanë mbërritur në Durrës me tragetet e linjës.

Këto ditë në linjat detare me Italinë kanë lundruar 2-3 tragete gjithsej, nga 5-7 që lundronin në periudhën korrik-gusht. Gjatë periudhës 1-3 shtator tragetet kanë transportuar edhe 450 kamjonë dhe trajlerë me mallra të ndryshme. 

Në muajin gusht tragetet janë preferuar nga 280 mijë udhëtarë me 66 mijë automjete, shifra më e lartë mujore që nga fillimi i vitit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sot e kësaj dite vrasja e Fatmir Haklajt dhe Sami Kërrnajës është ende e pazbardhur nga instancat ligjzbatuese.

Fllanza Dardha jetonte në një garsoniere në lagjen numër dy të qytetit të Durrësit deri mëngjesin e 26 nëntorit 2019.

Kur kanë mbetur edhe 10 ditë nga përfundimi i afatit të aplikimit online të qytetarëve të Durrësit në platformën e rindërtimit “Shtëpia i

Ambasada gjermane në Tiranë bën të ditur se Gjermania do të njohë së shpejti patentat shqiptare, pasi deri tani është bërë një hap shumë

Gjykata e Tiranës ka çuar për gjykim dosjen ndaj ish-kryebashkiakut të Vorës, Agim Kajmaku, i cili ndodhet prej katër muajsh në arrati dh

Prokurori i Përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë Olsian Çela priti sot në një takim zyrtar delegacionin e Zyrës së Prokurorisë Federal

Në studion e emisionit “Shqipëria Live”, nga ku ishte dhe i ftuar gazetari Marim Mema u shpreh se ka një projekt të madh për ndërtimin e

Një studim i ri ka zbuluar se rreziku për obezitet tek fëmijët rritet kur flenë gjumë vonë.

Në portin e Durrësit janë prenotuar 20 kroçera dhe veliera për sezonin e ardhshëm turistik.