782 raste të reja dhe 13 humbje jete nga Covid, ja situata në Durrës

03/12/2020 - 16:16

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme, për të frenuar përhapjen e COVID19.

Mësohet se, në 24 orët e fundit janë kryer 2.256 testime në 24 orët e fundit, prej të cilave 131 testime janë kryer për arsye depistimi, nga ku kanë rezultuar pozitivë 782 qytetarë.

Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

 • 315 raste në Tiranë, 46 raste në Sarandë, 32 raste në Fier, Kavajë, Vlorë,
 • 31 raste në Berat, 30 raste në Durrës dhe Lushnje, 28 raste në Shkodër,
 • 23 raste në Elbasan, 22 raste në Lezhë, 21 raste në Kolonjë,
 • 18 raste në Pogradec, 16 raste në Kuçovë, 15 raste në Kurbin,
 • 10 raste në Krujë, 9 raste në Has dhe Përmet, 8 raste në Malësi e Madhe,
 • 7 raste në Kukës, Mirditë, Mallakastër, Gramsh, 6 raste në Mat,
 • 5 raste në Korçë dhe Delvinë, 4 raste në Peqin dhe Skrapar,
 • 1 rast në Librazhd, Gjirokastër, Bulqizë.

 Në 24 orët e fundit janë shëruar 572 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 20.484 që nga fillimi i epidemisë.

 Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 480 pacientë, 33 në terapi intensive, 14 pacientë janë të intubuar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën 13 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Vlora, 2 nga Berati, 2 nga Durrësi, 1 qytetar nga Tirana, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Pogradeci dhe 1 qytetar nga Korça.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

MSHMS u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë kontaktin me mjekun e familjes, për çdo shenjë të sëmundjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm edhe për rimbursimin e barnave për COVID19.

Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim 24/7. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

 COVID-19 – Statistika (03 Dhjetor 2020)

 • Raste të reja ditore                         782
 • Të shëruar ne 24 orë                      572
 • Të shtruar në spitale                       480
 • Humbje jete në 24 orë                  13
 • Testime ditore                                2.256
 •  Testime totale                    197.062
 • Raste pozitive                      40.501
 • Raste të shëruara                20.484
 • Raste Aktive                           19.165
 • Humbje jete                           852

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

 • Tiranë 10282
 • Durrës  1320
 • Elbasan  794
 • Fier  1455
 • Korçë  982
 • Vlorë  953
 • Shkodër  844
 • Lezhë  742
 • Berat  649
 • Kukës  397
 • Dibër  213
 • Gjirokastër  534

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Akademiku Artan Fuga si anëtar i Akademisë së Shkencave është distancuar nga studimi i fundit mbi imunizimin e popullsisë ndaj COVID-19.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale na njeh me situatën e COVID19 në 24 orët e fundit si vijon:

Prej disa ditësh, vendi është përfshirë nga një mot i acartë, ndërsa temperaturat pritet të shkojnë deri në -15 gradë C në zonat malore.

Ministrja Ogerta Manastirliu dhe përfaqësues të Komitetit Teknik të Ekspertëve dolën sot në një komunikim me mediat për të njoftuar mbi s

Prokuroria mbylli hetimet për vrasjen e Jurgen Kurtit, i riu që njihej ne Tiranë si menaxheri i vipave.

Autoriteti Rrugor Shqiptar iu bën thirrje drejtuesve të mjeteve të përdorin zinxhirët në disa akse rrugore të vendit, për shkak të motit

Në ditën e 6-të nga nisja e vaksinimit kundër Covid-19 në Shqipëri, dozat e para të vaksinës Pfizer po i marrin mjekët dhe infermierët e

Gjatë gjithë natës, në qarkun e Korçës kanë vijuar reshjet e dëborës me intensitet të lartë, të shoqëruara dhe me erëra të forta në zonat

Bashkia e Durrësit njofton se po vijon punën e përditshme për pastrimin dhe mbajtjen në gatishmëri të plotë të infrastrukturës kulluese p

Një video e cila ka qarkulluar së fundmi në rrjetet sociale ka alarmuar autoritete greke të ushtrisë.