Asnjë rast i dyshuar me koronavirus në Shqipëri, dyshime në Turqi dhe Rumani

28/01/2020 - 12:03

Shqipëria dhe shumica e vendeve të Ballkanit nuk kanë shpallur ende asnjë rast të dyshuar me koronavirus sipas hartës së Wikipedia të përditësuar sot më 28 janar. Ndërkohë Turqia dhe Rumania, vende të cilat nuk janë shumë larg nesh janë futur në hartën e cila i përfshin si vende ku ka raste për të dyshuar me koronavirus.

Ndërkohë në Europë raste të dyshuara ka dhe në Britaninë e Madhe, Portugali, Zvicër, Austri, Sudei, Poloni apo Çeki. Kurse ‘de facto’ Gjermania dhe Franca kanë shpallur të prekurit e parë me koronavirus në vendet e tyre.

Por virusi vdekjeprurës i cili u shfaq në këtë mes janari në Wuhan të Kinës është përhapur në gjithë botën.

Raste të dyshuara ka po ashtu në Amerikën e Jugut në Brazil dhe në Ekuador. Në Amerikën e Veriut, Meksika ka raste të dyshuara kurse SHBA dhe Kanadaja janë prekur.

Në Azi, Izrael ka raste me të dyshuar, kurse sa i përket vendeve të cilat janë rreth Kinës dhe janë direkt të cënuara bie në sy që në Laos, Myanmar, Bangladesh dhe Bhutan nuk kanë asnjë të prekur dhe asnjë të dyshuar për koronavirus.

Madje dhe në Afrikë, në Bregun e Fildishtë ka të dyshuar se janë prekur nga koronavirusi i cili deri tani i ka marrë jetën 100 personave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri i PS-së dhe ish-deputeti i kësaj partie në Shkodër në vitet 1982 - 1991, Ahmet Osja është ndarë nga jeta në moshën 80- vjeça

Ambasada shqiptare në Itali ka reaguar në lidhje me shpërthimin e Coronavirusit.

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë nismës së ndërmarrë nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili ka ftuar qytetarët që të bashk

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme.

Në një reagim për mediat, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin informacionet e rreme që në këto momente p

Një person në Shkodër i cili ishte arrestuar pasi po drejtonte makinën në gjendje të dehur ka tentuar që të largohet edhe nga komisariati

Paraditen e sotme në sheshin “Liria” të qytetit është zhvilluar aktiviteti “Një hap për Durrësin”. 

Naftëtarëve të Ballshit, të ciltë mbajtën sot një marshim në rrugët e qytetit lidhur me mungesën e rrogave të tyre, i janë bashkuar edhe

Gjykata e Tiranës pritet të japë sot masat e sigurisë për 33 nga 115 të arrestuarit në kuadër të operacionit "Fati i lojrave". 24 të tjer