Baba Mondi mesazh politikës: Meritojeni respektin e popullit, mos e kërkoni me premtime boshe

10/09/2019 - 14:08

Në ceremoninë e zhvilluar në Kryegjyshatën Botërore ku ishin të pranishëm edhe përfaqësues të besimeve të tjera fetare, besimtarët bektashinj përkujtuan 72 dëshmorët e rënë në tragjedinë e Qerbelasë.

Kryegjyshi botëror bektashian, Baba Mondi i është drejtuar me një mesazh politikanëve shqiptarë, duke ju kërkuar që pushtetin ta vënë në shërbim të popullit.

Në një fjalën e mbajtur në ceremoninë për ditën e Ashures, kryegjyshi solli shembullin e imam Hysenit dhe konceptin e tij për pushtetin.

"U themi sot politikanëve shqiptarë që ti afrohen aq sa munden jetës dhe veprës së imam Hysenit sepse do të gjejnë në to jo thjesht kuriozitetin historik dhe fetar, por në mënyrë të veçantë konceptin e tij për pushtetin. Ky pushtet do të jetë vërtet në shërbim të popullit. Ta meritojmë respektin e popullit dhe jo ta kërkojmë atë përmes kulmeve dhe permtimeve të pambajtuara çfarë e çuan këtë vend në zgrip të varfërisë".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetari investigativ, Artan Hoxha u shpreh se që nga momenti kur paralajmëroi videon e kryebashkiakut duke konsumuar kokainë në një ambj

Qeveria do të akordojë një bonus prej 250 000 lekësh përveç pagës për të gjithë ata mjekë, të cilët do të japin shërbimet e tyre në spita

Ministria e Arsimit ka vendosur të zëvendësojë ditët e bëra pushim në shkollat e Tiranës, Durrësit, Vorës, Kurbinit, Shijakut, Krujës, Le

Ka mbërritur sot në Shqipëri ambasadorja e re e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE ka raguar pas protestës së sotme në Povelcë të Fierit, e mbështetur edhe nga dega

Detaje të reja janë zbardhur për Noel Dishi, 29-vjeç i cili është shpallur në kërkim për vrasjen e Vilson Tafçiut dy ditë më parë.

Ky ishte një ndër objektivat e Policisë së Shtetit në vitin 2013, që në njëfarë mënyre edhe u arrit, duke reklamuar përballë publikut një

Policia e Tiranës ka zbardhur vrasjen e ndodhur mbrëmjën e të hënës në zonën e Astirit në kryeqytet, ku u ekzekutua 28-vjeçari Vilson Taf

Studentët i janë rikthyer sërish protestave pas më shumë se një viti shkëputjeje.

Tre ditë pas tentativës së grabitjes së çiftit të biznesmenëve në Tiranë policia ende nuk ka asnjë të arrestuar, por dy të dyshuar, që ja