Çfarë po ndodh me tërmetet në rajon?

09/12/2019 - 22:57

Lëkundjet sizmike të kohëve të fundit në Shqipëri, por edhe në Itali, Greqi, Turqi, etj, lidhen me lëvizjen e pllakave tektonike të Euroazisë dhe Afrikës. Profesori italian i Gjeologjisë, Antonio Moretti shpjegon se pllaka afrikane po shtyhet drejt Europës, duke pasur tendencën të fundosë tokën nënujore të Mesdheut Lindor.

“Deti Jon, po ashtu edhe Kalabria dhe i gjithë gadishulli Apenin, po shkojnë drejt Adriatikut për shkak të shtytjes nga pllaka tektonike afrikane. E njëjta shtytje vjen edhe nga Deti i Zi. Kështu toka nën detin e Mesdheut Lindor po fundoset, duke çliruar energji që nxeh shkëmbinjtë, të cilët dalin sipër në formën e magmës”.

Gjeologu italian thotë se këto lëvizje të pllakave tektonike janë normale, por kërkon që ndërtimet në zonat sizmike të bëhen në bazë të rregullave për t’u rezistuar tërmeteve të fuqishëm.

“Duhet të mësohemi të bashkëjetojmë me tërmetet, duke u përpjekur të mos na shemben shtëpitë. Përsa i përket frikës, me të bashkëjetohet, ndaj dhe duhet të mësohemi”.

Ai njofton se ditët e ardhshme do të vijë në Shqipëri, për të parë nga afër pasojat e tërmetit dhe për të këqyrur ndërtimet, për të studiuar edhe shkaqet e rënies së ndërtesave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një mjegull e dendur ka pushtuar Tiranën mbrëmjen e sotme. Siç duket edhe nga fotot, mjegulla bën që shikueshmëria të jetë e ulët.

Një alpiniste ka rrëshkitur në Malin e Tomorrit mesditën e sotme. Ngjarja mësohet se ka ndodhur në afërsi tē Çesmës së Tarikos.

Një ditë më parë në Durrës, kambisti Naim Musai, babai i dëshmitarit Besnik Musai, i vënë në mbrojtje nga prokuroria dhe Policia e Shteti

Autoriteti Rrugor Shqiptar informon lidhur me dy akse në Veri, Kukës- Fushë Arrëz dhe Fushë- Arrëz Pukë duke thënë se qarkullimin vijon n

Kjo fundjavë u mbyll me mot të paqëndrueshëm, me vranësira e reshje të dobëta shiu, ndërsa java që vjen do të na rikthejë sërish diellin.

Vidhte makina luksoze në Elbasan dhe i çonte në Durrës, prangoset nga Policia Rrugore.

Ministria e Mbrojtjes ka reaguar në lidhje me rastin e pak minutave më parë, kur veriu i vendit u godit nga dy tërmete, një në Kukës dhe

Një tërmet ka goditur sot Kukësin, me një magnitudë 4.5 të shkallës rihter.

Inspektorati Shtetëror Shëndetësor ka vijuar me kontrollin e lokaleve për zbatimin e ligjit anti-duhan.