Çfarë po ndodh me tërmetet në rajon?

09/12/2019 - 22:57

Lëkundjet sizmike të kohëve të fundit në Shqipëri, por edhe në Itali, Greqi, Turqi, etj, lidhen me lëvizjen e pllakave tektonike të Euroazisë dhe Afrikës. Profesori italian i Gjeologjisë, Antonio Moretti shpjegon se pllaka afrikane po shtyhet drejt Europës, duke pasur tendencën të fundosë tokën nënujore të Mesdheut Lindor.

“Deti Jon, po ashtu edhe Kalabria dhe i gjithë gadishulli Apenin, po shkojnë drejt Adriatikut për shkak të shtytjes nga pllaka tektonike afrikane. E njëjta shtytje vjen edhe nga Deti i Zi. Kështu toka nën detin e Mesdheut Lindor po fundoset, duke çliruar energji që nxeh shkëmbinjtë, të cilët dalin sipër në formën e magmës”.

Gjeologu italian thotë se këto lëvizje të pllakave tektonike janë normale, por kërkon që ndërtimet në zonat sizmike të bëhen në bazë të rregullave për t’u rezistuar tërmeteve të fuqishëm.

“Duhet të mësohemi të bashkëjetojmë me tërmetet, duke u përpjekur të mos na shemben shtëpitë. Përsa i përket frikës, me të bashkëjetohet, ndaj dhe duhet të mësohemi”.

Ai njofton se ditët e ardhshme do të vijë në Shqipëri, për të parë nga afër pasojat e tërmetit dhe për të këqyrur ndërtimet, për të studiuar edhe shkaqet e rënies së ndërtesave.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkia e Durrësit ka publikuar emrat e fituesve të konkurseve për plotësimin e vakancave në 10 vende të lira pune, kryesisht si speciali

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë is

Specialisti civil pranë Forcës Detare në Plepa, Shefqet Kërcelli, përmes një postimi në Facebook, ka hedhur dritë mbi historinë 40-vjeçar

Mejte Shera, nëna e dy vëllezërve që vranë Abdulla Budllën, ka treguar para policisë se si një lidhje intime që ajo kishte me 71-vjeçarin

Mjeku Pëllumb Pipero gjatë një interviste televizive në abc neës, bëri të ditur se shifrta e rasteve aktive në vend duhet të jenë 2 apo 3

Ish-deputetja e LSI-së, Nora Malaj, fiton betejën dhe shërohet nga koronavirusi.

Pas reagimit zyrtar të ambasadës amerikane mbi veprimtarinë e SPAK dhe Policisë, ku theksohej se këto institucione nuk mund të shantazhoh

Ambasada amerikane në Tiranë, thotë se SPAK duhet të lejohet të bëjë punën pa kërcënime dhe kanosje, pavarësisht kush është i pandehur.

Zbardhen detaje të reja nga ngjarja makabre në Pogradec, ku Olsi Çekiçi vrau nënën e tij.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.