Çfarë tha Valbona Sako pas vendimit të Apelit (VIDEO)

30/07/2019 - 11:34

“Mori udhë mandati i qytetarëve. Uroj që mos të ketë më vendime të tilla, jo vetëm për Valbonën, por për çdo qytetar të Republikës së Shqipërisë.

Kështu është shprehur kryebashkiakja e re e qytetit të Durrësit, Valbona Sako, menjëherë sapo ka dalë nga seanca gjyqësore në Gjykatën e Apelit Durrës, teksa kjo e fundit pushoi çështjen e Shkallës së Parë dhe njohu mandatin e kryebashkiakes.

Sako shoqërohej nga avokati i saj, i cili para gazetarëve sqaroi dhe vendimin e gjykatës së dhënë sot dhe po ashtu vendimin e dhënë më 17 korrik nga gjyqtarja e Rrethit Gjyqësor Durrës, Mimoza Margjeka, që i konsideroi zgjedhjet nul për shkak të regjistrimit me vonesë jashtë afatit kohor të BD-së.

Sipas avokatit, “Ai vendim nuk ishte i formës së prerë, pa jetë ligjore. Sot ai mori fund. Ndërsa vendimi që ka pasur fuqi ligjore, ka qenë ai i formës së prerë”.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ka mbërritur sot në Shqipëri ambasadorja e re e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim.

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike, OSHEE ka raguar pas protestës së sotme në Povelcë të Fierit, e mbështetur edhe nga dega

Detaje të reja janë zbardhur për Noel Dishi, 29-vjeç i cili është shpallur në kërkim për vrasjen e Vilson Tafçiut dy ditë më parë.

Ky ishte një ndër objektivat e Policisë së Shtetit në vitin 2013, që në njëfarë mënyre edhe u arrit, duke reklamuar përballë publikut një

Policia e Tiranës ka zbardhur vrasjen e ndodhur mbrëmjën e të hënës në zonën e Astirit në kryeqytet, ku u ekzekutua 28-vjeçari Vilson Taf

Studentët i janë rikthyer sërish protestave pas më shumë se një viti shkëputjeje.

Tre ditë pas tentativës së grabitjes së çiftit të biznesmenëve në Tiranë policia ende nuk ka asnjë të arrestuar, por dy të dyshuar, që ja

Midhjet që hidhen në treg për konsumim janë pa asnjë kontroll.

Një kryetar Bashkie është kapur duke konsumuar lende narkotike në ambientet e një lokali. Fakti tashmë është i pamohueshëm.

Në Komisionin e Sigurisë sot do të diskutohet për dhënien e amnistisë ndaj të burgosurve.