Dëmet e tërmetit të 26 nëntorit/ 1183 shtëpi të shembura e 5497 të dëmtuara rëndë (VIDEO)

03/12/2019 - 19:16

Zëvendës ministrja e Brendshme Rovena Voda, me anë të një deklarate për media, ka bërë një rezyme të punës së bërë nga ana e policisë dhe forcave të tjera të dërguara në terren për tërmetin.

“Ne kemi punuar në disa bashki si Tirana, Durrësi, Kamza, Fushë-Kruja, Shijak etj. Në Bashkinë e Shijakut deri në orët e pasdites janë kryer mbi 800 banesave dhe janë verifikuar 50 pallate, ku 30 rezultojnë të dëmtuara rëndë. Ne jemi në dispozicion të të gjithë qytetarëve që kanë nevojë për ndihmë. Janë bërë 199 telefonata gjithsej në operatorët tanë, shumica nga Durrësi. Qytetarët të drejtohen pranë portalit “Shqipëria që duam.al”, tha Voda.

Rovena Voda ka treguar punën në terren, sa ndërtesa janë inspektuar dhe sa janë prishur.

“Në Durrës janë inspektuar 610 banesa, ku 27 rezultojnë që do prishen. Në Shijak janë 45 ndërtesa të inspektuara. Ne kemi qenë në terren gjatë gjithë kohës në Durrës, në Shijak dhe në Thumanë. Janë angazhuar mbi 300 forca të armatosura dhe janë ndarë ndihma, sidomos për strehimin. 8 objekte janë prishur në Thumanë dhe 12 në Durrës. Po ashtu, ne kemi vënë në dispozicion edhe mjekë e infermierë, për t’ju ardhur në ndihmë qytetarëve”, u shpreh Voda.

Në Shijak 45 objekte të inspektuara, 25 të pabanueshme, 30 pallate të dëmtuara rëndë

Në Krujë 46 objekte të inspektuara, 5 të pabanueshme

Në Durrës 610 objekte të inspektuara, 237 të pabanueshme

FA kanë angazhuar 100 mjete dhe 334 efektivë për ngritje çadrash

22 grupe në terren në Durrës, 6 në Krujë, 6 në Shijak

Deri tani janë kryer 6 269 vizita mjekësore për banorët e akomoduar

Prej të vizituarve janë 435 të sëmurë kronikë që po trajtohen

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor në Durrës ka reaguar në lidhje me pretendimet që u ngritën sot për mungesën e tamponëve.

Kryetari i Sindikatës së Shëndetësisë në Durrës, Zija Alhysa, ka dalë sërish përpara kamerave, për të denoncuar mungesën e tamponëve.

Forcat e policisë së Durrësit kanë mbërritur para Prefekturës, ku ndodhet një numër i madh banorësh që po aplikojnë për grantin e rindërt

Me dhjetëra qytetarë nga Durrësi janë mbledhur në dyert e Prefekturës për të aplikuar për përfitimin e grantit të rindërtimit për banesat

Ministria e Shëndetësisë raporton se situata në Spitalin Infektiv vazhdon të jetë shumë serioze, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur

Tashmë të gjobiturit për shkelje nga policia rrugore mund t'i paraqesin pretendimet e tyre ose ndryshe ankimimet online, pa qenë nevoja p

Pas një hetimi disamujor, finalizohet operacioni policor i koduar "Danubi", për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndi

Këshilli Bashkiak i Durrësit do të mbajë një mbledhje emergjente mesditën e kësaj të marte.

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira, të cilat do sjellin mot të kthjellët por që në zona malore d

Më 27 prill 2020, te rruga e tregut të makinave në Durrës, mbetën të vrarë në një atentat dy vëllezërit Besmir dhe Viktor Haxhia.