"Dorëzohen" fermerët e Durrësit, Erzeni u rrëmben gjithçka! Protestojnë para bashkisë për zgjidhje (VIDEO)

Postuar: 17/05/2018 - 15:25

"Na lëshuan ujin në orën 10 paradite dje e na mbytën e na prishën gjithçfarë kishim. Prodhimet bujqësore që janë jeta jonë , buka e përditshme e familjes, na u shkatërruan të gjitha, edhe bari për bagëtinë së bashku me prodhimet tona. Erzeni doli nga shtrati se hapën rezervuarin e Bovillës e na përmbytën, të na gjejnë zgjidhje!"

Më këto thirrje, dolën para bashkisë banorë të fshatrave nga tre njësi administrative të Durrësit, Ishmit, Katundit të Ri dhe Sukthit. Banorët thanë se uji u ka hyrë nëpër shtëpi ndërsa në tokat me prodhimet bujësore uji shkoi mbi një metër.

Ata kërkuan takim me kryebashkiakun e Durrësit, Vangjush Dako për të gjetur zgjidhje të problemit të tyre. Një ditë më parë Erzeni përmbyti dhjetëra hektarë tokë nga Ishmi e deri në Shijak, ku 20 banesa në lagjen Erzen përfunduan nën ujë.

Dëmet më të madha janë bërë në tokat e mbjella me prodhime bujqësore të cilat tani ishin në lulëzim dhe një përmbytje si kjo i ka bërë fermerët të dorëzohen.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ishte sot i pranishëm në aktivitetin “Lufta kundër trafikimit dhe mbajtjes së armëve” ku prezantoi s

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku, ka prezantuar raportin e përgjithshëm të Prokurorisë për vitin 2017.

Drejtoritë dhe komisariatet në të gjithë vendin kanë marrë urdhër nga Tirana për organizimin e ri, “Zonat Policore”.

Me shterimin e listës së parë prioritare me 57 prokurorë dhe gjyqtarë të niveleve të larta, përkatësisht edhe kandidatë për dy organet kr

Shqipëria do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, më të theksuara në zonat qëendrore dhe jugore.

   I rrezikshmi i Vlorës, Taulant Manaj (Beqiri) i cili u la i lirë në muajin gusht me një vendim të gjyqtares Herila Çela, i shpëton sër

   Një grup i FNSH-së, të maskuar me një makinë civile kanë ndaluar në mënyrë të befasishme në disa rrugë kryesore në Durrës duke ushtrua

   Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të mërkurën raportin vjetor për terrorizmin në botë për vitin 2017.

Qeveria ka vendosur sot miratimin e vendimit për krijimin e Shkollës së Drejtorëve të Institucioneve të Arsimit Parauniversitar”, institu

Sot është organizuar hedhja e një shorti për të zgjedhur prokurorin që do të paraqesë pretencën për Emiljano Shullazin.