Durrës, AKU-ja kontrollon pikën e vet të inspektimit kufitar në port

13/11/2019 - 20:24

• Brenda vitit 2020, parashikohen investime, duke e përafruar me standardet më të mira evropiane

Autoriteti Kombetar i Ushqimit (AKU) njofton se ditën e sotme, 13 nëntor, drejtori i përgjithshëm i AKU-së Robert Lili ka ndaluar në pikën e inspektimit kufitar në portin e Durrësit. Duke qenë se nëpërmjet portit të Durrësit hyjnë shumica e produkteve ushqimore të importuara, Lili monitoroi nga afër punën e inspektorëve.

Lili tha se "trau" i paligjshmërisë dhe cenimit të shëndetit të konsumatorëve nuk do të hapet asnjëherë, duke mbajtur pastër tregun e brendshëm nga produkte të pasigurta për konsum.

Brenda vitit 2020, me investimet e parashikuara për t'u kryer në këtë pikë inspektimi, do t'i kushtohet rëndësi e veçantë përafrimit me standardet më të mira evropiane.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të mblidhet sot në orën 12:00, kur pritet të vendosë për transferimin në rrethe të një pjesë të prokuro

Shpejtësia e lartë është një nga shkaqet kryesore të aksidenteve rrugore me pasoja të rënda për jetën.

Pjesa e parë e ditës do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta.

Tërmeti i 26 nëntorit ka nxjerrë zbuluar bëmat e ndërtuesve me pallatet shumëkatëshe në qarkun e Tiranës, Durrësit dhe Lezhës.

Shqipëria po kalon ditë të vështira që pas goditjes së tërmetit të 26 nëntorit, i cili la pas dhjetëra viktima, qindra të plagosur dhe dë

Janë me qindra familjet durrsake që vazhdojnë të paraqiten çdo ditë para bashkisë së Durrësit për të paraqitur dokumentacionin e nevojshë

Qiratë e banesave janë rritur në Durrës pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca, dhe e ngarkuara me punë e SHBA-ve, Leyla Moses-Ones zhvilluan sot një takim me P

Rruga "Aleksandër Goga" nga Spitalla në Porto Romano është një prej nyjeve më të rrezikshme për të qarkulluar.