Durrës, AKU-ja kontrollon pikën e vet të inspektimit kufitar në port

13/11/2019 - 20:24

• Brenda vitit 2020, parashikohen investime, duke e përafruar me standardet më të mira evropiane

Autoriteti Kombetar i Ushqimit (AKU) njofton se ditën e sotme, 13 nëntor, drejtori i përgjithshëm i AKU-së Robert Lili ka ndaluar në pikën e inspektimit kufitar në portin e Durrësit. Duke qenë se nëpërmjet portit të Durrësit hyjnë shumica e produkteve ushqimore të importuara, Lili monitoroi nga afër punën e inspektorëve.

Lili tha se "trau" i paligjshmërisë dhe cenimit të shëndetit të konsumatorëve nuk do të hapet asnjëherë, duke mbajtur pastër tregun e brendshëm nga produkte të pasigurta për konsum.

Brenda vitit 2020, me investimet e parashikuara për t'u kryer në këtë pikë inspektimi, do t'i kushtohet rëndësi e veçantë përafrimit me standardet më të mira evropiane.

Th.M.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një automjet luksoz tip “Lamborghini” është kapur nga radarët e policisë ndërsa udhëtonte në bypass-in mes Fierit dhe Vlorës me shpejtësi

Mjeku pneumolog Arjan Mezini tha se rritja e rasteve me COVID në Shqipëri është më e madhe nga sa ai kishte parashikuar se do të ndodhte

E dëmtuar rëndë që nga tërmeti i 26 nëntorit, godina e Njësisë Vendore të Kujdesit Shëndetësor, ish-drejtoria e Shëndetit Publik në Durrë

Struktura e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur sekuestrimin e pasurisë së 5 shqiptarëve që po hetohen në Ho

Shoqata e Transportit publik nis punën të hënën, pas kërcënimeve që kryebashkiaku Erion Veliaj u bëri atyre se "nëse nuk nisin punën do i

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se Task- Forca anti-COVID do të vijojë intensifikimin e k

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar në vend 67 raste të reja të infektuar me koronavirus.

Finalizohet operacioni policor i koduar "Stadiumi", i zhvilluar në kushte të larta sigurie nga forcat operacionale të DVP Durrës, në bash

48 orë nga marrja e tamponëve të punonjësve të ISHSH Durrës dhe AKU Durrës, ende nuk kanë ardhur përgjigjet.

Fundjava dhe nisja e pushimeve ka bërë që në pikën doganore të Morinës të ketë një fluks të madh automjetesh nga Kosova që hyjnë në Shqip