Durrës, hapësira ku ngrihej ish-pallati i Baronsit po transformohet në lulishte (VIDEO)

11/06/2021 - 13:16

Hapësira ku deri më 26 nëntor ngrihej pallati 6-katësh me numër 1032 po transformohet në një lulishte, ndërsa më pas aty do të vendoset edhe një memorial.

Punonjësit e ndërmarrjes "Rruga" ishin duke sistemuar paraditen e sotme sipërfaqen e tokës, po vendosnin bordurat rrethuese, ndërsa më pas do të jenë punonjësit e NSHK-së që do të mbjellin lulet apo bimët dekorative.

Pallati nr.1032, i njohur ndryshe dhe si pallati i Baronsit, u shemb në orët e para të mëngjesit të 26 nëntorit 2019, duke u marrë jetën dy banoreve të tij, Nafije Rexhepit dhe Xhulieta Gjanës. Pavarësisht këmbënguljes së banorëve të tjerë të pallatit, të cilët protestuan disa herë për ndërtimin e godinës në po të njëjtin vend, në hapësirën në fjalë do të vendoset një memorial në kujtim të viktimave.

Në një reagimin zyrtar pas protestës së banorëve, muaj më parë, Bashkia Durrës deklaroi se qytetarët do të strehohen në shtëpi të reja që do të ndërtohen në lagjen nr.17 në pallatin e Kastratit.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e

Kryetari i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Durrës është zgjedhur zv/president i Forumit Adriatiko-Jonian të Dhomave të Tregtisë.

Policia e Korçës ka publikuar detaje dhe pamjet e operacionit në fshatin Podgori që çoi në arrestimin e një 23-vjeçari që tentoi të vrist