Durrës, Inspektorati i Peshkimit dhe Policia Kufitare bllokojnë dhe gjobitin 5 peshkatore

07/09/2019 - 21:19

Bllokohen 5 peshkatore. Lajmin e bën të ditur në FB Roland Kristo, zëvendësministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, ekspert i njohur në peshkim dhe akuakulturë, ish-drejtor i Institutit të Kërkimeve të Peshkimit Durrës (1997-1999) etj.

Kristo shkruan se Task Forca e Inspektoratit të Peshkimit mbrëmjen [e 5 shtatorit 2019], në bashkëpunim me QNOD-in (qendra ndërdikasteriale e opereacioneve detare) dhe policinë e kufirit dhe migracionit, shoqëruan 5 mjete peshkimi në portin e Durrësit.

Ato kishin shkelur ligjin e peshkimit, pasi ndodheshin nën thellësinë dhe distancën e lejuar nga bregu. Këto mjete të kapura në flagrancë, u dënuan me gjoba.

Sipas nr. 2 të dikasterit “të gjelbër” Roland Kristo, Task Forca e Inspektoratit të Peshkimit do të vazhdojë evidentimin dhe parandalimin e gjuetisë së paligjshme në bregdet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas Meteoalb, Shqipëria këtë të diel do të karakterizohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

Është dashur ndërhyrja e forcave të policisë për të transportuar drejt spitalit të Durrësit një person në gjendje të dehur.

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë studentët jashtë Tiranës, teksa tha në emisionin “Kjo Javë” të

“Ne jemi shumë të fokusuar te rritja e standardeve të sigurisë ushqimore sidomos te produktet me origjinë shtazore”.

Pas përfundimit me sukses të fazës së parë në zonën e Durrësit, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka nisur aplikimin e proj

Si sot 21 vite më parë, Tirana përjetoi një nga ato situata të ngjashme me trazirat e vitit 1997.

AKU ndalon hyrjen e 46.2 tonë produkte të pasigurta nga Brazili për në territorin shqiptar dhe ndëshkon me 5.25 milionë lekë kundravajtje

Një tërmet ka goditur vendin në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Sipas Meteoalb, vendi ynë do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme.