Durrës, ja kur nis rikonstruksioni i shumëpritur i shkollës "Jusuf Puka" (VIDEO)

06/04/2019 - 11:50

Brenda një muaji e gjysëm pritet të nisë rikonstruksioni i shkollës 9-vjeçare “Jusuf Puka”. Shkolla i ka mbyllur dyert që nga muaji tetor, pasi, sipas DAR Durrës, nuk plotësonte kushtet e sigurisë për zhvillimin normal të procesit mësimor. Për të mos vënë në rrezik jetën e nxënësve dhe stafit pedagogjik, procesi mësimor zhvillohet pasditeve në shkollën “Bedrie Bebeziqi”.

Në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak, në fillim të marsit, u miratua fondi prej 45 milionë lekë të reja për rikonstruksionin e godinës shumëvjeçare. Miratimi i fondit i hapi rrugë nisjes së procedurave të tenderimit, për të nisur më pas firma fituese e tenderit rikonstruksionin e shkollës në qendër të Durrësit.

Burime të bashkisë, konfirmojnë për DurrësLajm se gjithçka do të jetë gati në muajin shtator, kur edhe nis viti i ri shkollor. Nxënësit pritet ta zhvillojnë procesin mësimor në ambiente të rikonstruktuara. Në momentin kur u vendos transferimi i nxënësve të shkollës “Jusuf Puka” tek shkolla tjetër “Bedrie Bebeziqi”, vendimi u prit nga ankesa të shumta të prindërve, të cilët nuk ishin aspak të kënaqur nga gjendja e shkollës pritëse.

Shumë nga godinat e shkollave të qytetit të Durrësit lënë për të dëshiruar, pasi janë ndërtuar dekada më parë dhe nuk i janë nënshtruar rikonstruksionit. Pas gati dy vitesh pritjeje, përfundoi në fillim të këtij viti shkolla 9-vjeçare “Marie Kaçulini”, ndërsa tashmë ka nisur procesi i rikonstruksionit edhe tek shkolla artistike “Jan Kukuzeli”.

Në dy vitet e fundit janë rikonstruktuar 3 shkolla; “14 Nëntori”, “Jusuf Ferra” dhe “Myslim Hidri” në Arapaj. Ndërkohë në shkollën profesionale "Beqir Çela" në Shkozet u ndërtua një godinë e re me fondet e Ministrisë së Ekonomisë, ndërsa pritet edhe rikonstruksioni i godinës ekzistuese, e cila ka nevojë për ndërhyrje urgjente. 

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anija shqiptare "Oriku" dhe ekuipazhi i saj që ndodhet me mision në detin Egje, ka shpëtuar në tre operacione të ndryshme 111 emigrantë.

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka shpallur 12 vende të lira në Shërbimin Diplomatik shqiptar.

Këtë të shtunë, Shqipëria do të vijojë me kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme në zonat bregdetare dhe në zonat e ulëta, por vran

Gjykata e shpalli ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri të pafajshëm për trafik droge dhe fajtor për shpërdorim detyre.

Në kuadër të “Javes Europiane të Lëvizjes”, Bashkia Shijak në bashkëpunim me kopshtet dhe shkollat zhvilluan aktivitete të ndryshme sensi

Bllokohet një anije ruse e ngarkuar me grurë në portin e Durrësit.

Fundjava me diell do t`i lërë vendin ditëve me reshje dhe temperatura të ulta.

Ditën e fundit të shtatorit, në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit, të gjithë të interesuarit do të mund të ndjekin një spektakël nd

Specialistët e krimit ekonomik kanë shoqëruar në polici për t’i marrë në pyetje 9 punonjës të Kadastrës së Durrësit.