Durrës, ja kur nis rikonstruksioni i shumëpritur i shkollës "Jusuf Puka" (VIDEO)

06/04/2019 - 11:50

Brenda një muaji e gjysëm pritet të nisë rikonstruksioni i shkollës 9-vjeçare “Jusuf Puka”. Shkolla i ka mbyllur dyert që nga muaji tetor, pasi, sipas DAR Durrës, nuk plotësonte kushtet e sigurisë për zhvillimin normal të procesit mësimor. Për të mos vënë në rrezik jetën e nxënësve dhe stafit pedagogjik, procesi mësimor zhvillohet pasditeve në shkollën “Bedrie Bebeziqi”.

Në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak, në fillim të marsit, u miratua fondi prej 45 milionë lekë të reja për rikonstruksionin e godinës shumëvjeçare. Miratimi i fondit i hapi rrugë nisjes së procedurave të tenderimit, për të nisur më pas firma fituese e tenderit rikonstruksionin e shkollës në qendër të Durrësit.

Burime të bashkisë, konfirmojnë për DurrësLajm se gjithçka do të jetë gati në muajin shtator, kur edhe nis viti i ri shkollor. Nxënësit pritet ta zhvillojnë procesin mësimor në ambiente të rikonstruktuara. Në momentin kur u vendos transferimi i nxënësve të shkollës “Jusuf Puka” tek shkolla tjetër “Bedrie Bebeziqi”, vendimi u prit nga ankesa të shumta të prindërve, të cilët nuk ishin aspak të kënaqur nga gjendja e shkollës pritëse.

Shumë nga godinat e shkollave të qytetit të Durrësit lënë për të dëshiruar, pasi janë ndërtuar dekada më parë dhe nuk i janë nënshtruar rikonstruksionit. Pas gati dy vitesh pritjeje, përfundoi në fillim të këtij viti shkolla 9-vjeçare “Marie Kaçulini”, ndërsa tashmë ka nisur procesi i rikonstruksionit edhe tek shkolla artistike “Jan Kukuzeli”.

Në dy vitet e fundit janë rikonstruktuar 3 shkolla; “14 Nëntori”, “Jusuf Ferra” dhe “Myslim Hidri” në Arapaj. Ndërkohë në shkollën profesionale "Beqir Çela" në Shkozet u ndërtua një godinë e re me fondet e Ministrisë së Ekonomisë, ndërsa pritet edhe rikonstruksioni i godinës ekzistuese, e cila ka nevojë për ndërhyrje urgjente. 

M.B.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Media gjermane ka publikuar përgjime të reja në lidhje me të ashtuquajturën “Dosja 184”.

Ashtu sikurse kishte lajmëruar, gazeta gjermane ‘Bild”, ka publikuar 10 përgjime të reja, në lidhje me blerjen e votave në zgjedhjet e vi

Gazeta më e madhe gjermane Bild ka nxjerrë mbrëmjen e sotme të tjera video përgjime të blerjes së votave.

Mbyllet ekspedita katër javore e arkeologjisë në forumin mesjetar.

Cila ishte arsyeja kryesore që nuk u hapën negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë?

Presidenti Ilir Meta i ka kërkuar sot informacione, Drejtorit të Përgjithshëm të Burgjeve, Agim Ismailit në lidhje me sistemin e sigurisë

Bashkia e Rrogozhinës ka kallëzuar penalisht në Prokurori, anëtarët e KQZ-së dhe KZAZ-së së këtij qyteti për mos lirimin e ambienteve në

Gazetari investigativ Artan Hoxha, shkruan se Presidenti Ilir Meta me dekretin për anulimin e zgjedhjeve futi në vëllavrasje shqiptarët.