Durrsaku futet në grevë urie: Të ndalen veprimet e paligjshme ndaj banesës sime (VIDEO)

31/07/2019 - 18:11

Pas më shumë se 10 vitesh beteje ligjore pa rezultat, Mikel Sholla, durrsak i vjetër, ka vendosur të hyjë në grevë urie. Ai vijon t’u bëjë thirrje institucioneve më të larta të gjyqësorit të kontrollojnë vendimet e gjykatës së Durrësit, që bien ndesh me njëra-tjetrën.

Sholla figuron pronar i një trualli në lagjen numër 11, vetëm 200 metra larg prej godinës së gjykatës dhe prokurorisë së Durrësit. Truallin ia ka dhënë për ndërtim një kompanie dhe sipas kontratës përfitoi 150 metra katror banesë në 2015-n.

Por ndërtuesi e ka shitur më shumë se dy herë të njëjtin ndërtim. Gjyqi ka vijuar me vite. Sholla e ka përfituar të drejtën e pronësisë në gjykatën e shkallës së parë e në Apel për banesën ku jeton. Në 2015-n, në mungesë të tij, një prej blerësve të pronës ka hapur sërish gjyq.

Disa ditë më parë, Sholla u përball me përmbaruesit që i shkuan në shtëpi për ta nxjerrë jashtë. Në gjendje të rënduar psikologjike, Sholla deklaroi para përmbaruesit se do vriste veten, pasi ndihej i lodhur dhe i pashpresë nga drejtësia shqiptare.

Pas humbjes së besimit ndaj organeve të drejtësisë, Sholla pohon se nuk i ka ngelur asnjë rrugë tjetër përveç vetëflijimit, që sot e nisi me grevë urie. Në pankartë, qytetari u kërkon “rishikim të vendimeve gjyqësore Presidentit të Republikës, Këshillit të Lartë të Drejtësisë, ministrit të Drejtësisë, Prokurorit të Përgjithshëm, ambasadorit amerikan.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një grua e cila ishte kthyer 10 ditë më parë nga Kina, i është nënshtruar kontrollit shëndetësor lidhur me mundësinë e infektimit nga kor

Teksa ecën rrugëve të Brukselit, kryeministri Edi Rama ka zbardhur detaje nga takimi i një nate më parë me presidenten e Komisionit Evrop

"DurrësLajm" sjell pamje nga pallati në ndërtim në zonën e Currilave ku ndërroi jetë roja 62-vjeçar i objektit.

Altin Hajri, pronari i resortit "Golden" në Shijak, i shpallur në kërkim si i dyshuar për pengmarrjen dhe më tej vrasjen e Jan Prengës, r

Polica ka çuar në pesë numrin e të arrestuarve në lidhje me rrëmbimin dhe vrasjen e Jan Prengës.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit konfirmon në detyrë kandidatin për SPAK, prokurorin Anton Martini.

Pas tërmetit që ra ditën e djeshme në Durrës, ku magnituda ishte 4.9 e shkallës rihter në vend janë ndjerë edhe 8 lëkundje të tjera.

Vihet në pranga për shkelje të rregullave në punë, administratori dhe inxhinieri i firmës ndërtuese të një pallati, ku në orët e mbrëmjes

Sipas MeteoAlb, rikthehen vranësirat dhe reshjet me intensitet të ulët deri mesatar në territorin shqiptar, ku në pjesën më të madhe të v

Lëkundjet e tërmetit që tronditën dje vendin kanë sjellë panik te qytetarët, por sizmologët thonë se nuk ka asgjë për t’u shqetësuar se p