Gafa e Spiropalit: Don Kishoti, figurë komplekse e letërsisë shqiptare

09/03/2019 - 18:22

Zëdhënësja e qeverisë, e ftuar në emisionin në ”ABC News” me gazetaren Mirela Milori, më përpjekje për të shpjeguar ”qasjen e gabuar të opozitës”, bëri një gafë kur tha se: ”Opozita ka gjetur qasjen më të gabuar. Mendon se me njerëz të paguar, me njerëz që bëjnë komente deningruese në rrjetet sociale do mund të cënojë qeverinë apo element të saj. Është një qasje prej Don Kishoti, po as ky nuk është term i duhur, sepse Don Kishoti është një figurë romantike dhe komplekse e letërsisë shqiptare”.

Don Kishoti i Mançes është personazh i novelistit spanjoll, Miguel de Servantes por që Spiropali e shndërroi në një figurë të letërsisë shqiptare. Siç duket kjo është një përpjekje e dështuar e saj për të konsideruar qasjen e opozitës të gabuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Temperaturat ne pjesen me te madhe te qyteteve gjate dites se sotme ishin më të ulta në krahasim me ditët e tjera të muajit qershor.

Ndërsa pak minuta na ndajnë nga takimi elektoral i kryeministrit Rama dhe protestës së opozitës në Durrës, qyteti bregdetar “blindohet”.

Ditën e sotme kryeministri Edi Rama takoi në selinë e PS-së, shefen e Misionit të ODIHR, Adry Glover.

Kryeministri Edi Rama pritet të vijë sot në Durrës për të zhvilluar takimin përmbyllës të fushatës elektorale për bashkinë e qytetit breg

Plazhi ka nisur, por një sërë kërkesash të reja të vendosura nga Ministria e Mjedisit, që kanë të bëjnë me krijimin e hartave të reja për

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, ka takuar ditën e sotme kryetarin e Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian D

Kolegji Zgjedhor shqyrton sot kërkesën e Idajet Beqirit, kreut të Partisë Uniteti Kombëtar i cili kërkon shfuqizimin e vendimit të KQZ, i

Franca do të goditet nga një valë e nxehtë gjatë kësaj jave, me temperatura që parashikohen të shkojnë mbi 40 gradë Celsius.

Drejtori i Hekurudhave në Durrës, Ani Dyrmishi është thirrur Prokurorinë e Krimeve të Rënda për dosjen “339”, një pjesë e përgjimeve të s

Drejtori i burgut të Reçit, Gëzim Selimi është dorëhequr nga posti ditën e sotme.