Gjenden 22 amfora të lashta në bregdetin shqiptar (FOTO)

12/07/2019 - 22:31

Një projekt i përbashkët arkeologjik shqiptaro-amerikan njoftoi për Associated Press se ka gjetur të paktën 22 amfora që janë të paktën 2500-vjeçare në brigjet shqiptare, të cilat tregojnë për një anije të mbytur në lashtësi.

Anija kërkimore “Hercules” e Fondacionit Nautical RPM tha të premten se kishin gjetur 22 amfora në shtratin e detit Jon pranë gadishullit të Karaburunit. Arkeologu Mateusz Polakowski tha se ata besojnë se amforat e llojit korintas datojnë në mes të shekullit të 7-të dhe të 5-të, P.L.K.

Që nga viti 2004, anija RPM ka analizuar shtratin e detit të Shqipërisë për anijet e vjetra dhe moderne, me plane të vazhdueshme për hapjen e një muzeu nënujor në Shqipërinë perëndimore. Kryetari i RPM James Goold e konsideroi zonën si një nga pjesët më të rëndësishme sa i përket zbulimeve të tilla sa i përket aspektit arkeologjik dhe historik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një incident ndodhi me një vajzë sot në plazhin e Durrësit, e cila pasi kishte humbur ndjenjat, ishte rrëzuar në tokë duke u përplasur me

-Fjala në varrimin e kësaj gruaje fisnike dhe me karakter të jashtëzakonshëm

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, ishte sot në terren, në kuadër të zbatimit të masave të Planit Operacional në luftën ku

Mëngjesin e sotëm, si çdo ditë, në portin e Durrësit kanë mbërritur dy tragetet e linjës Bari-Durrës.

Teksa drejtori i Policisë Rrugore, Mitat Tola po fliste për menaxhimin e trafikut dhe masat e shtuara nga policia rrugore gjatë sezonit t

Jo vetëm “Bulevardi blu”, rruga “New York”, “Berlusconi”, “George Bush”, “Donald Trump”, “Manhatan”, “Sali Berisha”, “Berlin” etj, Bashki

37-vjeçarja Azbije Kuka, e cila humbi jetën ditën e premte, pasi u godit me thikë nga bashkëshorti i saj Ardiani, do të shoqërohet sot në

Ngjarja e rëndë që tronditi Durrësin një ditë më parë ka nisur menjëherë pasi kryefamiljari Ardian Kuka (në foton poshtë) ishte kthyer në

Një anije shqiptare është bllokuar në portin e Ravenës, në Itali.