Gjendja Civile në Durrës hapet pjesërisht, dy shërbimet e vetme që ofrohen aktualisht

10/04/2020 - 10:40

Prej gati një muaji kur vendi hyri në karantinim në kuadër të masave kufizuese të shpallura nga qeveria shqiptare, për vënien në kontroll të pasojave që sjellin përhapjen e COVID-19, mes morisë së aktiviteteve dhe shërbimeve të mbyllura ishte dhe Gjendja Civile.

Por prej dy ditësh, kjo zyrë është hapur dhe shërbimet ofrohen pjesërisht, pra ende jo të gjitha shërbimet janë të aksesueshme.

Drejtori i Gjendjes Civile për qytetin e Durrësit, Shpendi Hoxha, në një komunikim me “DurrësLajm”, bëri të ditur se aktualisht ofrohen vetëm dy shërbime: vetëm akte lindjeje dhe vdekjeje.

“Prej datës 8 prill i kemi hapur zyrat ku momentalisht kryhen vetëm dy veprime: Regjistrime lindjesh dhe regjistrime vdekjesh. Për shërbime të tjera si marrja e certifikatave familjare mund të përdoret shërbimi online tek e-Albania”, sqaron Hoxha.

Edhe stafi është reduktuar në numër, ku në çdo zyrë aktualisht punon vetëm një punonjës. Në qarkun e Durrësit ka në total 16 zyra të Gjendjes Civile.

Sa i përket veprimeve të tjera që kryhen nga zyrat e gjendjes civile, si regjistrime martesash; ndarje apo bashkim familjar etj. të gjithë banorët e interesuar do të duhet të presin një datë tjetër, me qetësimin e situatës së krijuar nga pandemia e Covid-19.

S.L.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri i Brendshëm, Flamur Noka është shprehur se policia e shtetit falsifikon dhe sajon raportet.

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka kujtuar sërish të gjithë qytetarët se duke fil

Operatori i Sistemt të Transmetimit njofton banorët e Durrësit dhe Shijakut që të hënën dhe të mërkurën për 4 orë ( 09:00-13:00) do ketë

Ministri i mjedisit dhe turizmit Bendi Klosi gjatë një takimi me hotelieret e Vlorës ka bërë me dije se 15 nëntori do të shënojë fundin e

Me lehtësimin e masave kufizuese për lëvizjen e lirë të mjeteve dhe këmbësorëve janë rikthyer edhe rreziqet që u kanosen përdoruesve të r

Ditën e parë të javës së ardhshme, që përkon edhe me nisjen e muajit qershor, thuajse të gjitha bizneset do të jenë të hapura, madje edhe

Në një dalje për mediat, Genta Qirjako nga Instituti i Shëndetit Publik ka sqaruar në lidhje me ndërrimin e jetës së një 82-vjeçare në sp

Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 225 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 15 raste pozitive.

Në qytetin e Durrësit janë disa pallate që janë shembur dhe të tjerë që presin të shemben, pasi rezultojnë me dëmtime të rënda, të shkakt

Nis numërimi mbrapsht për reformën zgjedhore në Shqipëri, pasi sot është afati i fundit për të cilin palët janë angazhuar ta përmbyllin a