Gjykata e Durrësit nuk i jep mandatin e kryebashkiakes Valbona Sakos

17/07/2019 - 14:31

Gjykata e Durrësit nuk i ka dhënë mandatin e kryebashkiakes Valbona Sakos, e cila u shpall fituese në votimet e 30 qershorit.

Vendimi është marrë mesditën e sotme nga gjyqtarja Mimoza Margjeka.

Gjykata ka renditur tre arsye përse nuk e pranon Sakon si kryebashkiaken e re të Durrësit.

Në vendim konsiderohen të pavlefshme:

1- Regjistrimi i Bindjes Demokratike për zgjedhjet e 30 qershorit;

2- Përmbajtja e fletës së votimit për kandidatët për kryetarë bashkie;

3- Vendimi i KQZ-së për rezultatet e votimit në Durrës.

Sipaa gjykatës, BD është regjistruar më 25 prill pasi kishte përfunduar afati për regjistrimin e subjekteve zgjedhore.

Më 30 qershor, Bindja Demokratike kandidoi në Durrës me Valbona Sakollarin. Por sipas vendimit të Gjykatës, kjo parti është regjistruar jashtë afatit zyrtar dhe për këtë arsye zgjedhjet lokale janë nul.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të gjithë pasagjerët që do fluturojnë për në Greqi nga data 17 Gusht deri më 31 Gusht, të cilët kanë një pasaportë të BE ose leje qëndrim

Për herë të dytë brenda situatës së pandemisë politikani dhe sipërmarrësi Agron Shehaj, i ka dhuruar dy pajisje respiratore dhe një apara

Ish-deputeti i PS-së, Fatmir Toçi, po qëndron prej më shumë se një muaj në spitalin "Shefqet Ndroqi" për t'u rikuperuar nga pasojat që i

Interpol Tirana me anë të një deklarate për mediat shprehet se janë ekstraduar drejt Italisë, 9 persona, që janë arrestuar në Shqipëri pë

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skender Brataj, ka postuar disa fotografi ngjethëse, për të treguar rëndësinë që ka respektimi i masave për

Qeveria ka miratuar dhënien e 5,191 pagave shtesë për punonjësit e Transportit Rrugor të Udhëtarëve. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kryem

Ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj ka ngritur shqetësimin për situatën në jug të vendit.

Qeveria shqiptare ka firmosur sot marrëveshjen me Fondacionin Firdeus me përfaqësues Elvis Naçin, për rindërtimin e 168 banesave individu

Një ngjarje e rëndë ndodhi mesditën e sotme në Durrës, ku një 10-vjeçar nga Kosova humbi jetën në pishinën e një kompleksi.

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.