Gjyqtarja Margjeka: Po më godasin se s'i dhashë mandatin kryebashkiakes së Durrësit

01/10/2020 - 09:20

Gjyqtarja Mimoza Margjeka është paraqitur pak më parë në ambientet e Gjykatës së Posaçme të Apelit për të apeluar vendimin e shkallës së parë që e akuzon atë për korrupsion.

Në një prononcim për mediat, Margjeka tha se procesi gjyqësor ndaj saj është goditje që i bëhet për shkak se nuk i dha mandatin një bashkie në zgjedhjet vendore të vitit 2019.

"Unë dyshoj që është tendencë. Kanë goditur reputacionin tim, kam punuar për këtë punë. Jam i vetmi gjyqtar që s’i kam dhënë mandatin një bashkie, nuk ishin zgjedhje ato, ishin nul. Po të ishin dhe gjyqtarët e tjerë si unë askush nuk i çonte në burg familjarisht, nuk ka prova", u shpreh gjyqtarja Margjeka, ndërsa tha se do të kërkonte që seanca e saj të bëhej publike.

"Nuk dua gjykim me dyer te mbyllura. Te nxjerin fonine. Nuk na ndalohet të flasim. Si në kohën e Enverit të dëgjojë populli".

Mimoza Margjeka, ish-gjyqtare e Durrësit, votoi kundër rezultatit të zgjedhjeve në qytetin bregdetar, duke refuzuar t’i jepte mandatin ish-kryebashkiakes Valbona Sako.

Ajo u arrestua për një skemë korrupsioni si e gjyqtare e komanduar në Apelin e Korçës, ku i përfshirë ishte edhe bashkëshorti i saj, teksa ajo me vendim zbuti masën për një të arrestuar kundrejt 6 mijë eurove.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mëngjesin e kësaj të shtune është hapur spitali COVID-3 në vendin tonë, i cili do të shërbejë për trajtimin e pacientëve të infektuar me

Kryeprokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela i ka kërkuar Inspektorit të Lartë të Drejtësisë nisjen e procedurës së inspektimit për hetimin

Gazetari shqiptar i emisionit italian, "Le Iene", Taulant Kopliku ka dhënë një lajm të mirë se autoritetet e kampit Roj, në Siri kanë gje

Territori shqiptar këtë të shtunë mbetet në prezencë të kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare në Ultësirën Perëndimore.

Një tjetër ligjvënës është infektuar me Covid-19.

Ditën e sotme, 30 tetor 2020 ka mbyllur sytë ish-drejtoresha e NISh-Cigares Durrës "Telat Noga", inxhinierja kimiste Ylfete Laçi, 76 vjeç

Zija Alhysa, kryetar i Konfederatës së Sindikatave në Durrës në një lidhje online në ABC News, denoncoi përsëri mungesën e tamponëve, në

Edi Rama ka autorizuar Klodian Zoton për trajtimin e inerteve të objekteve të shembura nga tërmeti në Durrës.

Ditën e sotme është ndarë nga jeta ish-elektriçisti i spitalit të Durrësit Bilal Luku.

Ministria e Shëndetësisë nuk ka pranuar kërkesën e Ministrisë së Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, për të lejuar që javën e parë të nisjes së