Helmohen 5 nxënës në Durrës, konsumuan byrek e hamburger

23/01/2018 - 14:42

Pesë nxënës të shkollës 9-vjeçare “Eftali Koçi” në Durrës janë helmuar pasi kanë konsumuar ushqime të gatshme të blera pranë shkollës së tyre.

Ngjarja ka ndodhur ditën e djeshme, dhe fëmijët janë dërguar në spitalin rajonal të Durrësit me shenja helmimi. Pasi kanë marrë ndihmën mjekësore, nxënësit e moshës 11 e 12 vjeç janë dërguar në banesë pa probleme për jetën.

Ndërkohë policia ka mbërritur në vendngjarje ku ka thirrur një grup pune nga AKU-ja, specialistët e të cilit kanë marrë mostrat te kisoka ku shiten byrekë dhe ushqime të shpejta, për të zbuluar shkakun e helmimit të nxënësve.

"Më datë 22.01.2018, shtetasit L.R, K.N, L.L, F.Xh dhe F.H, vjeç 11, 11, 11, 11 e 11, banues në Durrës, nxënës në klasën e pestë të një shkolle 9-vjeçare kanë konsumuar në shkollë disa produkte ushqimore si haribo, byrek, hamburger e sanduiç dhe më pas kanë ndjerë shqetësime me dhimbje e të vjella, të cilat pasi kanë marrë mjekim në urgjencën e Spitalit Rajonal, janë larguar pa probleme për shëndetin. Materialet u referuan në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Durrës, për vlerësim", thuhet në njoftiminzyrtar të policisë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Në institucionin e Presidentit të Republikës, në prani të përfaqësuesve të institucioneve të pavarura, ambasadorëve si dhe përfaqësuesve

"Zyra Vendore Arsimore Durres   Sot u finalizua me sukses procesi i votimit ne dy ambientet e ngritura ne Gjimnazin Leonik T

“Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Besa Shahini zhvilloi një vizitë në Universitetin “Aleksandër Moisiu” në Durrës (UAMD).

Pesë muaj pas zgjedhjeve, Asambleja e Akademisë së Shkencave i ka dhënë këtë të premte Skënder Gjinushit të drejtën për të ushtruar detyr

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i pranishëm në Dropull, ku inspektoi zyrën e aplikimeve biometrike, iu përgjigj edhe pyetjeve të ga

Një shpërthim tritoli ka ndodhur në rrugën "Ramazan Bogdani" në kryeqytet, në zonën e njohur si "Frigoriferi".

Gjatë periudhës janar – shtator të këtij viti volumi më i madh i mallrave të shkëmbyera nga/drejt Durrësit i takon vendeve si Rusia, Turq

Gjykata e Apelit ka liruar nga burgu ish-kreun e Kadastrës Durrës, Liridon Pula.

"Unioni i Bashkive dhe Komunave Shqiptare në Rajon" u mblodh në ambientet e Bashkisë së Tiranës, për të diskutuar dhe ndërtuar startegjin