"Hilet" e supermarketeve në Durrës, iu vendosin dy data skadencash produkteve ushqimore (VIDEO+FOTO)

13/06/2019 - 12:20

Në një kohë kur Autoriteti Kombëtar i Ushqimit po bllokon me tonelata produkte ushqimore të importuara nga jashtë vendit, që nuk plotësojnë kërkesat ligjore të sigurisë ushqimore; apo të prodhura e të tregtuara brenda territorit shqiptar, siguria ushqimore mbetet ende një problem kryesor për konsumatorët shqiptarë.

Në një prej supermarketeve që operojnë në qytetin e Durrësit, “DurrësLajm” ka konstatuar se një prej produkteve që tregtohet në supermarketin në fjalë, ka dy data skadencash.

Kjo kanoçe me salcë domatesh, në kapakun poshtë saj ka datën e skadencës të vendosur nga fabrika italiane që e ka prodhuar, në të cilën shënohet si datë skadence: 20.08.2019.

Ndërsa importuesi dhe tregtuesi shqiptar, i ka vendosur në kapakun lart një datë tjetër skadence, duke e çuar në 3 vjet larg skadimin, më: 25.04.2022.

Edhe ngjyrat e shtypjes së shkrimit të skadencës vihen re dukshëm që ndryshojnë nga njëra-tjetra. Ajo e firmës italiane është me ngjyrë të zbehtë, ndërsa firma shqiptare e ka me ngjyrë të fortë, për shkak të shtypjes kohët e fundit, me qëllimin e vetëm shtyrjen sa më larg të afatit të skadencës.

Pavarësisht se AKU konfirmon thuajse çdo ditë në njoftimet e saj për shtyp përkushtimin për zbatimin rigoroz të legjislacionit të sigurisë ushqimore dhe forcimin e masave parandaluese për mbrojtjen e shëndetit dhe interesave të konsumatorit anembanë vendit, siguria ushqimore mbetet një sfidë e përbashkët dhe problem i qenësishëm për shëndetin tonë!

S.L.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qendra për Zhvillimin e Shoqërisë Civile (CSDC) Durrës ka hartuar një raport që bazohet mbi monitorimin që i ka bërë kjo qendër bashkisë

Është porti më i madh në vend dhe një nga qytetet më të rëndësishme të vendit, por Durrësi ka mbetur prapa në kontributin e dhënë për rri

Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit i cili ka një rol të rëndësishëm në procesin e Vettingut është përgjigjur për çështjen e anëtarit t

Në kushtet e pandemisë së COVID 19 qeveria ka vendosur gjatë mbledhjes së sotme të ndryshojë aktin normative të masave në gjykata.

  • Përsëri ATRAC (Adriatic Training and Research Centre} RJEKA, trajnon specialistët tanë të mjedisit për ngritjen dhe forcimin

Mjeku Tritan Kalo ka kritikuar publikisht përfaqësuesit politikë në vend të cilët i cilëson si "gjithologë" të sëmurë.

Shërbimi i Çështjeve të Brendshme dhe Ankesave i referoi prokurorisë hetimin paraprak ndaj veprimet të dy oficerëve te policisë te dyshua

Mask Velo u nda nga jeta 3 javë më parë, por ëndrra e tij, për të cilën punoi gjer në ditët e fundit, para se të sëmurej, u bë sot realit

Policia Bashkiake e Durrësit në bashkëpunim me Policinë e Shtetit kanë zhvilluar në zonën e Shkëmbit të Kavajës një aksion për lirimin e