I bënte favore Shullazit, pezullohet drejtori i burgut “313”

19/08/2019 - 19:13

Drejtori i Burgut “313”, Maksim Hamitaj, është pezulluar nga detyra për shkak se është gjetur në shkelje duke favorizuar disa të burgosur, ndër ta edhe Emiliano Shullazin. Urdhërin për pezullimin e Hamitajt e ka dhënë Drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve, Agim Ismaili.

Shkeljet për të cilat akuzohet Hamitaj janë se ka lejuar takime shtesë të Emiliano Shullazit dhe të burgosurve të tjerë. ky është një problem i hershëm në institucionit penitenciare shqiptare. Pak kohë më parë kujtojmë se u pezullua nga detyra drejtori i mëparshëm i burgut “313” për shkelje të kësaj natyre.

Ky shkarkim vjen pas një deklarate të mbajtur disa javë më parë nga Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj e cila paralajmëroi një kontroll të imtësishëm të drejtuesve të gjithë burgjeve. Pas kësaj, u bë publik urdhri i Gjonajt për rekrutimin e kandidatëve profesionistë dhe me integritet në pozicionet e larta drejtuese në Institucionet e Ekzekutimit të Vendimeve Penale.

Mësohet gjithashtu se Maksim Hamitaj është zëvendësuar nga Qazim Hoxha, i cili deri më tani ka qenë drejtori i Burgut të Durrësit. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas Meteoalb, Shqipëria këtë të diel do të karakterizohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike.

Është dashur ndërhyrja e forcave të policisë për të transportuar drejt spitalit të Durrësit një person në gjendje të dehur.

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë studentët jashtë Tiranës, teksa tha në emisionin “Kjo Javë” të

“Ne jemi shumë të fokusuar te rritja e standardeve të sigurisë ushqimore sidomos te produktet me origjinë shtazore”.

Pas përfundimit me sukses të fazës së parë në zonën e Durrësit, Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike ka nisur aplikimin e proj

Si sot 21 vite më parë, Tirana përjetoi një nga ato situata të ngjashme me trazirat e vitit 1997.

AKU ndalon hyrjen e 46.2 tonë produkte të pasigurta nga Brazili për në territorin shqiptar dhe ndëshkon me 5.25 milionë lekë kundravajtje

Një tërmet ka goditur vendin në orët e para të mëngjesit të sotëm.

Sipas Meteoalb, vendi ynë do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira të herë pas hershme.