Instalimi i rrjetit të ri të ujësjellësit në Durrës, Dautaj: Sjell përmirësimin e furnizimit me ujë (VIDEO)

26/09/2019 - 15:45

Prej disa ditësh po punohet për zëvendësimin e tubacionit të furnizimit dhe shpërndarjes drejt depos nr.1 të qytetit, me qëllim optimizimin e rrjetit dhe përshtatjen e tij me prurjet e ujësjellësit të ri.

Punimet për zëvendësimin e rrjetit të vjetër janë pjesë e projektit të qeverisë shqiptare me kredi të Bankës Botërore që përfshin të gjithë investimet për ndërtimin e ujësjellësit të ri, optimizimin e rrjetit, instalimin e matësve të ujit si dhe ndërhyrjen në rrjetin e kanalizimeve të ujërave të ndotura.

Më herët janë kryer punime të ngjashme për instalimin në rrjet që furnizon depon nr. 2 dhe tani po punohet për shtrirjen e rrjetit të ri drejt depos nr.1 dhe asaj nr.4. Punimet po kryhen nga firma kontraktore që ka futuar tenderin për kryerjen e punimeve dhe konkretisht nga Mauzoleumi i Dëshmorëve deri te depo nr.1 në Kodër Vilë do të shtrohet tubacion 500 mm me gjatësi totale 600 metër linear. 

Më herët janë bërë punime të tilla të ngjashme për ndërrimin e rrjetit të vjetër dhe lidhjen me depot që furnizojnë me ujë qytetin e Durrësit në mënyrë që të garantohet furnizim normal me ujë të pijshëm për të gjitha lagjet e qytetit.

Kryeinxhinieri i UKD, Gerald Dautaj shprehet se instalimi dhe lidhja e rrjetit të ri të ujësjellësit me depot që furnizojnë qytetin do të sjellë përmirësim të ndjeshëm të furnizimit me ujë. Aktualisht një pjesë e qytetit i ka nxjerrë jashtë përdorimit depozitat duke qenë se është rritur orari i furnizimit me ujë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtyhet afati që kanë qytetarët për të regjistruar ndryshimin e pronësisë së mjetit pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Transportit Rrugo

Rreziku nga koronavirusi ka anuluar pa afat Komisionin e Venecias. Sesioni plenar do të mbahej në Venecia në 20-21 mars, dhe komisioni do

Moti i keq i dy ditëve të fundit “shërbeu” për të depozituar në shëtitoren “Taulantia” në Durrës grumbuj me leshterikë, të cilët ju mbive

Në orën 18.00 të së premtes përfundon afati për të aplikuar tek platforma online e rindërtimit “Shtëpia ime”.

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar pas thirrjes së ambasadës amerikane që shtetasit amerikanë të kenë kujdes më datë 2 mars,

Gjatë muajit janar 2020, në kalatat e portit të Durrësit janë përpunuar 304 mijë tonë mallra të ndryshme.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri i ka bërë apel qytetarëvet të saj të bëjnë kujdes ditën e hënë kur pritet të mba

Pas lajmit për arrestimin e botuesit dhe analistit Henri Çili, ka reaguar me një qendrim të unifikuar Profesorati i Universitetit Europia

Në Shqipëri botuesi i njohur Henri Çili, pronar i Universitetit Europian të Tiranës, një prej institucioneve arsimore më të mëdha në vend

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në “Twitter” pas publikimit të informacioneve nga Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Sh