Instituti Kombëtar Demokratik: Prishja e Teatrit Kombëtar në mënyrë të njëanshme

22/05/2020 - 12:44

Instituti Kombëtar Demokratik ka reaguar për prishjen e Teatrit Kombëtar, veprim të cilin e konsideron të njëanshëm.

NDI nënvizon nevojën për të përmirësuar më tej normat demokratike të transparencës, përgjegjshmërisë së qeverisë ndaj publikut dhe vendimmarrjes gjithëpërfshirëse dhe jep mbështetjen për këto përpjekje.

"Prishja në mënyrë të njëanshme e Teatrit Kombëtar në situatë të pandemisë COVID-19, nënvizon nevojën për të përmirësuar më tej normat demokratike të transparencës, përgjegjshmërisë së qeverisë ndaj publikut dhe vendimmarrjes gjithëpërfshirëse. Ato janë thelbësore për demokracinë. Për këtë qëllim, NDI angazhohet të mbështesë përpjekjet e përbashkëta për të forcuar llogaridhënien dhe transparencën e qeverisë, dialogun ndërpartiak, angazhimin e shoqërisë civile dhe gjithëpërfshirjen sociale", deklaron NDI.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjykata e Lartë ka kaluar për gjykim dosjen penale ndaj ish- ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ish-drejtorit të policisë së Vlorë

Ditën e sotme ka ndërruar jetë mësuesi dhe inxhinieri i njohur Bashkim Sefa.

Policia italiane ka zhvilluar një megaoperacion dhe ka vënë në pranga një grup shumë të madh personash si të përfshirë në grupin mafioz i

Gjykata Kushtetuese do të kalojë për shqyrtim kërkesën e drejtuar nga Presidenti Ilir Meta, në lidhje me paligjshmërinë e shembjes së Tea

Ambasada gjermane në Tiranë, me anë të një lajmërimi për mediat, bën me dije se nga data 24 janar 2021, të gjithë ata persona që duan të

Policia e Shtetit njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masë administrative 462 shtetas, pasi nuk zbatuan masat anticovid

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3314 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 739 qytet

Sipas llogaritjeve të IGJEUM, përgjatë datave 23 deri më 26 janar priten reshje intensive, të cilat do të jenë më të përqendruara në veri

Prokuroria e Posaçme kundër krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka zgjatur me tre muaj pezullimin nga detyra të Artan Shkëmbit, zv.drej

Pfizer dhe BioNTech kanë rënë dakord për të furnizuar me vaksinën e tyre COVID-19 skemën e COVAX të bashkë-udhëhequr nga Organizata Botër