Instituti Kombëtar Demokratik: Prishja e Teatrit Kombëtar në mënyrë të njëanshme

22/05/2020 - 12:44

Instituti Kombëtar Demokratik ka reaguar për prishjen e Teatrit Kombëtar, veprim të cilin e konsideron të njëanshëm.

NDI nënvizon nevojën për të përmirësuar më tej normat demokratike të transparencës, përgjegjshmërisë së qeverisë ndaj publikut dhe vendimmarrjes gjithëpërfshirëse dhe jep mbështetjen për këto përpjekje.

"Prishja në mënyrë të njëanshme e Teatrit Kombëtar në situatë të pandemisë COVID-19, nënvizon nevojën për të përmirësuar më tej normat demokratike të transparencës, përgjegjshmërisë së qeverisë ndaj publikut dhe vendimmarrjes gjithëpërfshirëse. Ato janë thelbësore për demokracinë. Për këtë qëllim, NDI angazhohet të mbështesë përpjekjet e përbashkëta për të forcuar llogaridhënien dhe transparencën e qeverisë, dialogun ndërpartiak, angazhimin e shoqërisë civile dhe gjithëpërfshirjen sociale", deklaron NDI.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Policia e Shtetit ka reaguar në lidhje me lajmin se ishte dëmtuar sistemi TIMS.

Sot është Dita Botërore e Fëmijëve të Zhdukur, ndërsa ende nuk dihet fati i shumë prej tyre.

Gazeta franceze "Le Monde" ka shkruar për shembjen e Teatrit Kombëtar në Tiranë. Gazeta e cilëson një akt barbar të qeverisë.

Numri i rasteve të konfirmuara pozitivë në të gjithë vendin sot ka kaluar mbi 1 mijë.

Tom Blickman, një ekspert i reformës së politikës së drogës në Institutin Transnacional me qendër në Amsterdam, ka komentuar vendimin e q

Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve të Humbur, Policia e Shtetit i është bashkuar fushatës sensibilizuese “Don’tBeAnEasyCatc

Deri në orët e mesditës, vendi ynë do të jetë me kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Europa Nostra i ka drejtuar sot një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit, një javë pas shembjes së Teatrit Kombëtar.

Një 12-vjeçare është larguar nga banesa e saj në lagjen nr.4 në Durrës.

Mjeku i njohur, Pëllumb Pipero i është përgjigjur pedagogut Erion Kristo i cili një ditë më parë tha: "Ajri të shëron?