Inxhinierja tregon arsyen përse u shemb hotel “Mira Mare”, “Lubjana” në Durrës

02/12/2019 - 20:16

Inxhinieria Luljeta Bozo tregon arsyet: Ishte e shkruar e zeza mbi të bardhën. Në kënetë dhe në plazhin e Durrësit nuk duhej  ndërtuar absolutisht sepse janë dhera shumë problematikë që shfaqin deformime të mëdha.

"Depozitimet atje janë 130 metra të thella mbi shkëmbin, janë rëra të imëta puhurore, të ngopura me ujë e shumë poroze të cilat nga lëkundjet sizmike ato kthehen në llum.. Dy metra e gjysmë – tre metra. Pyetja lind: A i kanë vendosur themelet poshtë kësaj thellësie? Nuk e besoj prandaj janë shembur".

E ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora Luljeta Bozo tregon se qendra sizmiologjike në bashkëpunim me specialistët e ndërtimit kishin hartuar harta të mikrozonimit sizmik, të cilat mesa duket nuk janë vënë në funksion asnjëherë përsa kohë është lejuar ndërtimi në zonën e ish kënetës dhe në plazhin e Durrësit

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paketa anti-shpifje që ka ngjallur debat në Shqipëri dhe reagime nga organizatat ndërkombëtare, u bë temë diskutimi edhe në Komisionin e

Drejtori Ekzekutiv për Shqipërinë në Bankën Botërore, Patrizio Pagano thotë se efektet e tërmetit do të kenë ndikim në ekonominë e vendit

Pas bisedimeve të së enjtes në Këshillin Europian, presidenti francez, Emanuel Macron është ndalur në një deklaratë për mediat, ku ndër t

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka prezantuar sot kompleksin “Thumana”, që do ndërtohet në Thumanë pas prishjes së godinav

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, kërkoi nga Prokuroria e Tiranës që të dalë me emra konkretë sa i përket atyre që kanë shkelur rreg

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një video, përmes së cilës tregon se si do të shpenzohen 2 milionë do

Sizmologu i njohur grek, Eftimis Lekkas, thotë se lëkundjet e njëpasnjëshme të tërmetit që po shënohen ditët e fundit në rajon, nuk përbë

Prokuroria ka dërguar në gjykatë, në limitet e afatit, dosjen ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha dhe dy zyrtarëve të tjerë, ish-sekretari i

Sot në kryeqytet u mbajt konferenca e Mesdheut mbi zonat e veçanta me Ndjeshmëri Mjedisore, ku i pranishëm ishte dhe ministri Blendi Klos

Këshilli i Lartë i Prokurorisë  ka miratuar sot transferimet e prokurorëve të Krimeve të Rënda.