Inxhinierja tregon arsyen përse u shemb hotel “Mira Mare”, “Lubjana” në Durrës

02/12/2019 - 20:16

Inxhinieria Luljeta Bozo tregon arsyet: Ishte e shkruar e zeza mbi të bardhën. Në kënetë dhe në plazhin e Durrësit nuk duhej  ndërtuar absolutisht sepse janë dhera shumë problematikë që shfaqin deformime të mëdha.

"Depozitimet atje janë 130 metra të thella mbi shkëmbin, janë rëra të imëta puhurore, të ngopura me ujë e shumë poroze të cilat nga lëkundjet sizmike ato kthehen në llum.. Dy metra e gjysmë – tre metra. Pyetja lind: A i kanë vendosur themelet poshtë kësaj thellësie? Nuk e besoj prandaj janë shembur".

E ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora Luljeta Bozo tregon se qendra sizmiologjike në bashkëpunim me specialistët e ndërtimit kishin hartuar harta të mikrozonimit sizmik, të cilat mesa duket nuk janë vënë në funksion asnjëherë përsa kohë është lejuar ndërtimi në zonën e ish kënetës dhe në plazhin e Durrësit

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Që këtë fundjavë hiqen kufizimet e lëvizjes dhe aktiviteteve të biznesit në çdo zonë, por nuk do të lejohet dalja nga perimetri i zon

Një peshkarexhë në Durrës u përfshi nga flakët mesditën e sotme teksa ndodhej 6 milje nga bregu.

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu u ka dalë në mbrojtje policëve që dhunuan 15 vjeçarin Sarandi Çobo dy javë më p

Një javë më parë, Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela deklaroi se në zona të caktuara të vendit ka tendenca për rritje të kultivimit të

DurrësLajm po publikon më poshtë listën e tretë të qytetarëve përfitues të grantit të Rikonstruksionit të banesave të dë

DurrësLajm po publikon më poshtë listën e dytë të qytetarëve përfitues të grantit të Rikonstruksionit të banesave të dëm

DurrësLajm po publikon më poshtë listën e parë të qytetarëve përfitues të grantit të Rikonstruksionit të banesave të dëm

Ka nisur më në fund puna në Porto-Romano për zhvendosjen e mbeturinave drejt landfillit të Sharrës.

Përfshihet nga flakët peshkarexha me emrin “Anxhela” në Durrës.

Qyteti i Durrësit vijon të jetë një vatër aktive me persona të infektuar nga koronavirusi, raste që kanë zinxhirin e infektimit nga fason