Ish-deputetja Kadiu: Një i sëmurë me koronavirus po mbahet në spitalin e Durrësit

28/03/2020 - 16:54

Ish-deputetja e Durrësit, Fatbardha Kadiu, ka denoncuar përmes një statusi në Facebook faktin se një pacient i prekur nga Covid-19 po mbahet në spitalin e Durrësit.

“Nje tjeter i shtruar me coronavirus në spitalin e Durresit e nuk tregojne.

Mostra”,- shkruan Kadiu.

DurrësLajm komunikoi me ish-deputeten, e cila nënvizoi se informacionin e kishte nga bluzat e bardha të spitalit rajonal. Sipas saj, mjekët janë të shqetësuar pasi nuk kanë pajisjet e nevojshme dhe i tremben infektimit nga Covid-19.

Kujtojmë se viktima e parë nga koronavirusi në Shqipëri ishte një 73-vjeçare nga Durrësi, e cila ishte kthyer nga një udhëtim në Itali.

Gruaja e moshuar, e cila vuante edhe nga patologji të tjera, mbylli sytë në spitalin e Durrësit, pasi transportimi i saj drejt Spitalit Infektiv ishte i pamundur, për shkak të gjendjes së rënduar shëndetësore.

Një mjek i spitalit të Durrësit rezultoi pozitiv me Covid-19, si pasojë e kontaktit me të moshuarën, por pak ditë më parë ai u shërua, pasi testi i dytë e nxori negativ. Gjithsesi, mjeku infeksionist Beqir Gelaj do të qëndrojë dhe 14 ditë të tjera në karantinë dhe më pas mund të rikthehet në detyrë.   

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kur u bë e qartë se semestri i dytë i vitit akademik 2019-2020 do të devijonte nga përfundimi i tij normal dhe universitetet kaluan në më

Banorët e kompleksit “Jedas” në Durrës kanë protestuar para bashkisë së qytetit paraditen e sotme pasi kërkojnë sqarim lidhur me procedur

Ambasada amerikane në vendin tonë ka dalë sot me një deklaratë ku në fokus është reforma në drejtësi.

Meteorologia Adjola Bani, në një lidhje direkte me  edicionin e lajmeve në Ora News ka treguar si do jenë temperaturat gjatë kësaj jave d

Ministria e Drejtësisë me anë të një akti normativ, propozon që të nisin gjyqet në vend me rregullat e Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 25 persona.

Komisioni i Jashtëm i Vlerësimit ka konfirmuar në detyrë komandantin e Gardës së Republikës, Gramoz Sako.

Administrata do të punojë në distancë, çka do të thotë se përgjatë gjithë kohës së pandemisë një pjesë e punonjësve nuk do të shkojnë në

Luan Daci ankimoi vendimin për pezullim nga detyra në Gjykatën Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar.

Urbanisti Ardian Muka, përmes një statusi në rrjete sociale, ka reaguar ndaj prokurimit publik të publikuar së fundmi, në lidhje me shtes