Ishte jofunksionale që nga 26 nëntori 2019, përfundon riparimi i shkollës "Hysen Çela" (FOTO)

21/01/2021 - 17:30

Përfundon riparimi i shkollës profesionale “Hysen Çela” në Durrës. Kjo shkollë mbeti e dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit dhe që nga ajo kohë nuk ka qenë funksionale për nxënësit dhe stafin pedagogjik.

Riparimi i shkollës me 1370 nxënës u realizua falë fondeve të donatorëve, në kuadër të projektit EU4Schools, të zbatuar nga UNDP.

“Përfundoi edhe shkolla e parë e financuar nga donatorët!

Shkolla profesionale “Hysen Çela” në Durrës, pjesë e projektit #EU4Schools të Bashkimit Europian në kuadër të procesit të Rindërtimit, në zbatim nga UNDP, është gati për të mirëpritur 1370 nxënës në ambientet e reja, të riparuara për të ofruar kushtet më optimale të mësimit dhe sipas parimeve “Building Back Better”, të sigurisë, rezistencës ndaj tërmetit, aksesibilitetit, eficencës energjetike etj, që tregojnë dukshëm diferencën si ishte dhe si është sot! Faleminderit!”,- shkruan në rrjete sociale Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj.

Përfundoi edhe shkolla e parë e financuar nga donatorët Shkolla profesionale Hysen Çela në Durrës, pjesë e...

Posted by Arben Ahmetaj on Thursday, January 21, 2021

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Facebook”  ka bërë të hënën një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financoj

Në Shqipëri vijojnë të mbeten të larta shifrat e viktimave dhe rasteve të reja me COVID-19.

Kryetarja e Bashkisë së Durrësit me rastin e 8 Marsit ka zhvilluar një vizitë në Qendrën për Shërbime Mbrojtëse, Fuqizuese dhe Emergjente

Fëmijët e një shkolle jopublike në qytetin e Durrësit kanë surprizuar gratë e shtruara në repartin Covid, në spitalin rajonal, por edhe i

Në vijim të masave të marra për përballimin e situatës së krijuar nga pandemia COVID-19, autoritetet greke kanë vendosur shtyrjen e afati

Urdhri i mjekut Durrës, përmes një postimi në rrjete sociale, ka uruar të gjitha mjeket e rajonit të Durrësit, të gjitha bluzat e bardha,

Ditën e sotme, në sallën e Këshillit Bashkiak Durrës, me rastin e 3 vjetorit të themelimit të saj, që përkon me Ditën Ndërkombëtare të Gr

Gjatë fundjavës, policia gjobiti 2511 shtetas që nuk kanë zbatuar masat anticovid, 2488 prej tyre për mosvendosjen e maskës mbrojtëse.

Gjykata e Posaçme e Apelit ka lënë në fuqi vendimin e Gjykatës së Posaçme të Shkallës së Parë për Luan Dacin, gjyqtarin e pezulluar të Ko

Sot, në ditën ndërkombëtare të gruas, teatri “Aleksandër Moisiu” në Durrës vjen me një nismë të re, me një tribut ndaj të gjithë atyre në