Ja si ka përfunduar Konvaleshenca në Durrës, një pirg me rrënoja (FOTO & VIDEO)

20/12/2019 - 18:44

Ajo çfarë ka mbetur nga Shtëpia e Pushimit të punonjësve të policisë së shtetit në Plepa në Durrës është e frikshme. Tërmeti  i 26 nëntorit ka shkatërruar tërësisht hotelin e inauguruar pak vite më parë.

DurrësLajm sjell pamjet nga brenda kësaj shtëpie pushimi. Konvaleshenca e punonjësve të Ministrisë së Brendshme është vënë në dispozicion të qytetarëve sa herë që fatkeqësitë natyrore kanë nxjerrë të pastrehë popullatën, në raste përmbytjesh apo në rastin e tragjedisë së Gërdecit. 

Në kohën kur në Gërdec shpërtheu fabrika e demontimit, në këtë shtëpi pushimi janë strehuar me qindra njerëz për disa javë, deri në riparim të banesave të tyre, por njëkohësisht sa herë përmbytjet kanë goditur qytetin e Durrësit dhe atë të Shijakut, qytetarët janë strehuar në këto ambiente në pronësi të Ministrisë së Brendshme.

Në 26 nëntor nga shembja e hotelit gjeti vdekjen kryekomisari Bajram Hajdarmataj. Për këtë ngjarje prokuroria ka vënë në pranga drejtorin e përgjithshëm të Konvaleshencës Ahmet Doda, i akuzuar për “Shpërdorim detyre”si dhe shefin përgjegjës të hotelit, Kujtim Hasa, me akuzën “Vrasja me dashje”.

Doda dhe Hasa u lanë në burg nga Gjykata e Shkallës së parë Durrës, pak ditë më parë.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë 24 orëve të fundit në Lezhë janë konfirmuar dy raste të reja me covid 19.

Është vetëdorëzuar në polici ish-kreu i Aluiznit Durrës, Flamur Gjuzi.

*Me gazetat e mbyllura, redaksitë televizive të përgjysmuara dhe reklamat në pikiatë, kriza e koronavirusit rrezikon të lërë

Ish-kryetari i Këshillit të Qarkut Durrës, Seid Kërtusha, përmes një statusi në rrjete sociale, fton opinionistët, gazetarët dhe drejtues

Sipas MeteoAlb, territori shqiptar do jetë në kushte të qëndrueshme atmosferike duke bërë që të kemi alternime kthjellimesh dhe vranësira

I pyetur sonte në 'Open' në Top Channel, administratori i OSHEE-së Adrian Çela dha detaje mbi kategoritë dhe numrin e përfituesve prej ve

Konfirmohen edhe 3 raste të tjera me Covid-19 në Elbasan rezultojnë pozitive nëna 52 vjeçe dhe 2 vajzat përkatësisht 22 dhe 25 vjeçe.

Vetëm pak momente para lidhjes direkte për emisionin “Vizioni i Pasdites” këngëtari Gëzim Nika tregoi se përmes një video zbuloi humbjen

Shumë prej atyre gjyqtarëve që janë shkarkuar nga vettingu për mosjustifikim pasurie, apo lidhje me krimin shpresojnë në një vendim pro t

Një 28-vjeçar shqiptar ka vdekur në shtëpinë e tij në Itali, pak ditë pasi kishte dalë nga spitali, ku ishte kuruar për koronavirusin.