Juristja Gjikondi: Që kur Rama u bë kryeministër, është rritur numri i vrasjeve në familje

13/01/2020 - 23:00

Juristja Brizida Gjikondi, gjatë debatit në emisionin “360 gradë”, duke iu referuar Partisë Socialiste, deklaroi se shteti nuk është social, ashtu si filozofia e së majtës. Por, sipas saj në kohën e qeverisjës se PS-së, vrasjet në familje janë rritur në mënyrë progresive.

“Sipas filozofeve të së majtës dhe të së djathtës dihet që e majta është me sociale se e djathta. Por unë deri tani nuk kam parë që e djathta shqiptare të ketë filozofi të djathtë në funksionim e saj dhe nuk kam parë farë që e majta shqiptare, po flas për PS aktualisht, të ketë  filozofi të majtë në programin dhe funksionimin e saj. Që kur ka ardhur kryeministër Rama është rritur numri i vrasjeve në familje, në mënyrë progresive. Në 2017 janë rritur, në 2018 më shumë, në 2019 më shumë. Kjo tregon që vetëm shtet social nuk është”, u shpreh juristja Gjikondi.

Juristja Gjikondi tha se ka shumë institucione që merren me dhunën ndaj grave, por punonjëst e tyre thjesht marrin rrogën dhe nuk marrin asnjë masë për të parandaluar këto fenomene të përsëritura.

“Është e tmerrshme që ky shtet paguan sektorë në çdo drejtori policie në çdo komisariat, në parlament ke komision që merret me dhunën e grave, ke një institucion që quhet Autoriteti i Komisionerit të Diskriminimit dhe ai merret me dhunën e grave, ke pafund OJF, të gjithë këto janë parazitë shushunja që marrin rroga”, tha Gjikondi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë (SPAK) në bashkëpunim me policinë gjyqësore të Drejtorisë Vendor

Tre nga katër rastet e reja me Covid-19 të konfirmuara nga Ministria e Shëndetësisë sot në qytetin bregdetar janë punonjës të Inspektoria

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.

Agjencitë polake kanë rinisur shitjen e paketave turistike që përfshijnë bregdetin shqiptar duke lajmëruar se pas 15 korrikut do të ketë

Në vendin tonë moti sot do të jetë i alternuar nga kthjellime dhe vranësira të cilat do sjellin mot të kthjellët por herë pas here do të

Sot, Komisioni Evropian i paraqiti Këshillit draftin e kornizës së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, duke përcaktuar ud

Kontrolli i Lartë i Shtetit i kërkon Institutit të Monumenteve të Kulturës (IMK) që t’i kërkojë qeverisë dhe bashkisë së Tiranës, rindërt

Teksa rastet e identifikuara me koronavirus në vendin tonë mbeten ende të larta, Erion Dasho, ekspert i Shëndetit Publik, thekson se test