Juristja Gjikondi: Që kur Rama u bë kryeministër, është rritur numri i vrasjeve në familje

13/01/2020 - 23:00

Juristja Brizida Gjikondi, gjatë debatit në emisionin “360 gradë”, duke iu referuar Partisë Socialiste, deklaroi se shteti nuk është social, ashtu si filozofia e së majtës. Por, sipas saj në kohën e qeverisjës se PS-së, vrasjet në familje janë rritur në mënyrë progresive.

“Sipas filozofeve të së majtës dhe të së djathtës dihet që e majta është me sociale se e djathta. Por unë deri tani nuk kam parë që e djathta shqiptare të ketë filozofi të djathtë në funksionim e saj dhe nuk kam parë farë që e majta shqiptare, po flas për PS aktualisht, të ketë  filozofi të majtë në programin dhe funksionimin e saj. Që kur ka ardhur kryeministër Rama është rritur numri i vrasjeve në familje, në mënyrë progresive. Në 2017 janë rritur, në 2018 më shumë, në 2019 më shumë. Kjo tregon që vetëm shtet social nuk është”, u shpreh juristja Gjikondi.

Juristja Gjikondi tha se ka shumë institucione që merren me dhunën ndaj grave, por punonjëst e tyre thjesht marrin rrogën dhe nuk marrin asnjë masë për të parandaluar këto fenomene të përsëritura.

“Është e tmerrshme që ky shtet paguan sektorë në çdo drejtori policie në çdo komisariat, në parlament ke komision që merret me dhunën e grave, ke një institucion që quhet Autoriteti i Komisionerit të Diskriminimit dhe ai merret me dhunën e grave, ke pafund OJF, të gjithë këto janë parazitë shushunja që marrin rroga”, tha Gjikondi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prej orëve të para të mëngjesit, forcat RENEA kanë ndërmarrë një operacion në zonën e Shijakut.

Drejtuesi i Prokurorisë së Posaçme, Arben Kraja, i ka propozuar Këshillit të Lartë të Prokurorisë dy emra konkret prokurorësh për t'u emë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, ka mbledhur sot Task-Forcën e institucioneve të shëndetësisë dhe eksp

Ambasadorja e re e SHBA në Tiranë, Yuri Kim ka shkuar paraditen e kësaj të hëne në Presidencë.

Të dhënat shkencore nga Instituti i Gjeoshkencës tregojnë se tërmeti i datës 26 nëntor 2019 me magnitudë 6.4 ishte ndjerë  IX ballë në Ha

Java do të nisë me mot të vranët dhe reshje shiu, duke mos sjellë asnjë përmirësim nga fundjava.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në Berat, ku dy foshnja binjakë vetëm 5 muaj kanë ndërruar jetë. Në lidhje me këtë ngjarje, ka reaguar

Endrit Dokle është edukuar e ndërgjegjësuar gjatë qëndrimit në qeli nga viti 2005 deri në janar 2020 dhe është i gatshëm të riintegrohet