Koronavirusi në Itali shton masat në portin e Durrësit, çfarë thotë mjeku i karantinës (VIDEO)

22/02/2020 - 11:36

Dy rastet e vdekjeve nga koronavirusi në shtetin fqinj përtej Adriatikut, kanë alarmuar jo pak edhe shqiptarët, të cilët sëmundjen vdekjeprurëse e kanë më afër nga çfarë e kishin menduar. Infektimi i mbi 20 personave dhe humbja e dy jetëve në rajonin e Padovas dhe Lombardisë, i kanë shtuar edhe më shumë masat mbrojtëse në portin e Durrësit, ku të gjithë pasagjerët që hyjnë në portin e Durrësit kalojnë në filtra kontrollues, para se të shkelin jashtë portit.

E jo vetëm pasagjerët që hyjnë kryesisht nga Italia, por edhe marinarët vendas e të huaj që hyjnë me anijet tregtare, kalojnë në të njëjtët filtra mbrojtës për të verifikuar në çfarë vendesh kanë qëndruar.

Këtë të shtunë kanë hyrë në portin e Durrësit nga Bari me 2 tragete 446 pasagjerë. Sipas mjekut higjenosanitar të karantinës së portit, Indrit Kalaja, ndaj tyre është ushtruar kontroll dhe kanë rezultuar pa probleme shëndetësore.

“Pasagjerët e mbërritur nuk kanë vend origjine vatrat ku është shfaqur infeksioni në Itali”, pohoi Kalaja për “DurrësLajm”.  Po ashtu po mbahen nën vëzhgim edhe marinarët e mjeteve detare tregtare, të cilët nuk vijnë nga portet kineze. Muajt e fundit thekson doktor Kalaja, në port kanë hyrë anije që vijnë kryesisht nga portet e Detit të Zi.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Eugena Tomini, shefe e Epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik thotë se Shqipëria është në nivelin e mesatares së Evropës sa i t

Ornela Gelaj është një nga mjeket shqiptare që shkoi në Itali me grupin e 30 mjekëve dhe infermierëve nga Shqipëria për të kontribuar në

Karantina si pasojë e përhapjes së koronavirusit ka bërë që të ulet ndjeshëm krimi në vend.

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, Raul Gonzales, në një intervistë me gazetarin e Top Channel, Muhamed Veliu, thot

Ndalesa e sotme e “Koncert në karantinë” në Durrës ishte lagjja nr.5, tek ish-befotrofi.

Auron Tare ka reaguar sërish sot në lidhje me incidentin e ndodhur në Portin e Durrësit, ku nuk u lejua që të akorohej një jaht luksoz.

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në lidhje me testimin e CoVid-19, deklaroi se strategjia e testimit ve

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim iu ka bërë thirrje liderëve kryesorë politikë në vend, presidentit Meta, kryeministrit Rama dhe

Ndonëse vendi ynë po përballet me momente të vështira për shkak të koronavirusit, dhuna në familje vazhdon të jetë fenomen shqetësues në

Nuk ka të ndalur dhuna në familjet durrsake. Një grua nënë e dy fëmijëve të mitur është dhunuar nga bashkëshorti dhe vjehrra e saj.