Kritike situata me menaxhimin e mbetjeve në Durrës, pirgje me plehra deri në 10 m (VIDEO)

10/05/2021 - 19:35

Prej disa ditësh, situata e menaxhimit të mbetjeve urbane në qytetin e Durrësit dhe rrethinat e tij paraqitet mjaft kritike.

Mbrëmjen e së dielës, në redaksinë e “DurrësLajm” mbërritën disa pamje filmike nga zona e ish-Kënetës, ku grumbujve me mbeturina që nuk tërhiqeshin prej ditësh u ishte vënë zjarri.

Erës së rëndë të mbeturinave, me të cilën banorët bashkëjetonin prej ditësh, iu shtua edhe era e rëndë që lëshohet nga djegia e tyre në mes të lagjes. Siç duket nga pamjet filmike, në zonë mbërriti edhe një automjet zjarrfikësish, për të vënë zjarrin nën kontroll dhe për ta shuar atë.

Ndërkohë, ditën e sotme, pranë tregut të makinave në ShënVlash, pirgjet me mbetje nuk kanë nevojë për koment. Për rreth 10 metra gjatësi rruge, plehrat dekompozohen në qiell të hapur dhe nën temperaturat e larta të këtyre ditëve të fundit.

Prooblematikat me konçesionarin e landfillit të Sharrës kanë bërë që plehrat në qytet të mos tërhiqen rregullisht, ndërsa kazanët e mbushur plot e përplot në lagje të ndryshme të qytetit dhe era e rëndë që lëshohet prej tyre janë panorama e përditshme me të cilën përballen qytetarët e bashkisë Durrës.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 2,916 testime për persona të

Covid-19, i cili prej më shumë se një viti na ka ndryshuar totalisht jetën, nuk prek vetëm mushkëritë dhe rrugët e frymëmarrjes te pacien

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjete sociale lidhur me protestën e maturantëve për

Maturantët e shkollave të mesme në Durrës po protestojnë sot para Drejtorisë Rajonale Parauniversitare në qytetin bregdetar, pasi testi i

Qendra e Shërbimeve Arsimore ka dalë sot në një deklaratë për mediat lidhur me pretendimet e maturantëve një ditë më parë se provimi i ra

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë, Evis Kushi organizoi sot një takim për konsultim publik të Draft-Strategjisë Kombëtare të Arsimi

Policia e Lezhës ka ndërmarrë masa për mbarëvajtjen e pelegrinazhit në Kishën e Shna Ndout në Laç më datë 12-13 qershor 2021.

Sipas Meteoalb, vendi këtë të shtunë do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por që

Qeveria greke ka vendosur të pranoj brenda territorit të saj të gjithë personat e vaksinuar, pavarsisht nëse vaksina që kanë injektuar ës

Policia kufitare italiane dhe Guardia di Financa kanë arrestuar në portin e Ankonës 5 emigratë të moshave 20 deri në 40-vjeç me kombësi e