Kryeprokurori Çela nga Durrësi: Ka njerëz që kanë shkelur ligjin, përgjegjësia do të jetë maksimale (VIDEO)

07/12/2019 - 13:30

Një ditë pas marrjes së detyrës prokurori i përgjithshëm Olsian Çela, e ka nisur punën nga Prokuroria e Durrësit. Drejtësi pas dëmeve të mëdha që la pas tërmeti i 26 nëntorit në vend, ishte premtimi i parë që Kryeprokurori Çela, bëri gjatë fjalës së tij në marrjen e detyrës.

Ai tha se “ ka njerëz që kanë shkelur ligjin shumë kanë humbur jetën. Përgjegjësia që do të mbahet do të jetë maksimale, do të shkojë atje ku është, te ndërtuesit e zyrtarët kudo që provohet se ka elementë të përgjegjësisë penale nuk do të ketë hezitim për asnjë rast.

Po kështu kryeprokurori theksoi se “Kam garantuar mbështetjen e plotë, do të jenë të bindur se janë të pavarur, këtë do ua garantojmë hetuesve.”

Në prononcimin për mediat nga Durrësi, Çela tha se “Hetimet e nisura pas tërmetit shumë shpejt do të japin rezultate konkrete. Besoj se edhe reagimi i prokurorisë, zbatimi i ligjit do të jetë korrekt i prerë dhe në fund do të kemi rezultate të qarta për hetimin. Hetimi është përqendruar në objektin e hetimit, nuk kemi shqetësime, të jemi te qetë e të besojmë të heqim dorë nga lajmet që janë shpesh edhe të pavërteta, nuk kam të dhëna që po ndodhin fakte të tillë per zhdukje apo prishje provash. Nga hetimi po dalin edhe probleme me legjislacionin në fuqi, me rregullimet dhe mangësitë, në këto kushte hetimi në fund do të shërbejë edhe për të propozuar ndryshime në ligj”, tha Çela, ndërsa garantoi se përgjegjësia që do të mbahet do të jetë maksimale.

Edhe Prokurorja e Durrësit Anita Jella, siguroi se hetimet do të jenë të shpejta, objektive dhe transparente për të vënë para përgjegjësisë të gjithë personat përgjegjës për tragjedinë e 26 nëntorit. Ajo tha se ka staf të mjaftueshëm dhe i është kërkuar mbështetje prokurorit të përgjithshëm dhe KLP-së për të ndihmuar me ekspertë në fushën e veprimit për t’i pasur të pranishëm në kryerjen e veprimeve hetimore të këqyrjes së vendeve të ngjarjes te godinat që po shemben në vazhdim.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pronari i hotelit në Tushemisht, që iu bë atentat me armë zjarri dy herë brenda javës, Jetmir Muçllari, ka folur për mediet.

Policia jep detaje të tjera mbi vetvrasjen e milionerit Eugert Lazaj, i cili u gjet i pajetë nga të afërmit në vilën luksoze në Rrolling

Policia Rrugore edhe këtë fundjavë ka vijuar me kontrollet me radar e drager në të gjitha rrugët e Tiranës për të parandaluar aksidentet

Këshilli Bashkiak Durrës pritet të marrë të hënën, në një mbledhje jashtë radhe të tij, dy vendime të rëndësishme për qytetarët e dëmtuar

Kryebashkiaku i Lezhës, Pjerin Ndreu, ka dhënë lajmin e mirë për dy nënkryetarët e tij, të cilët u infektuan me koronavirus pak javë më p

Ditën e sotme do të mbetemi nën ndikimin e motit të kthjellët në bregdet, por në zonat e ulëta dhe malore do të ketë kthjellime dhe vranë

Bashkia e Durrësit ka publikuar emrat e fituesve të konkurseve për plotësimin e vakancave në 10 vende të lira pune, kryesisht si speciali

Deri ne datën 26 nëntor 2019 kur gjatë tërmetit që u mori jetën 51 qytetarëve dhe u shpallën te pabanueshëm qindra objekte, kjo godinë is

Specialisti civil pranë Forcës Detare në Plepa, Shefqet Kërcelli, përmes një postimi në Facebook, ka hedhur dritë mbi historinë 40-vjeçar

Mejte Shera, nëna e dy vëllezërve që vranë Abdulla Budllën, ka treguar para policisë se si një lidhje intime që ajo kishte me 71-vjeçarin