Kryeprokurori Çela nga Durrësi: Ka njerëz që kanë shkelur ligjin, përgjegjësia do të jetë maksimale (VIDEO)

07/12/2019 - 13:30

Një ditë pas marrjes së detyrës prokurori i përgjithshëm Olsian Çela, e ka nisur punën nga Prokuroria e Durrësit. Drejtësi pas dëmeve të mëdha që la pas tërmeti i 26 nëntorit në vend, ishte premtimi i parë që Kryeprokurori Çela, bëri gjatë fjalës së tij në marrjen e detyrës.

Ai tha se “ ka njerëz që kanë shkelur ligjin shumë kanë humbur jetën. Përgjegjësia që do të mbahet do të jetë maksimale, do të shkojë atje ku është, te ndërtuesit e zyrtarët kudo që provohet se ka elementë të përgjegjësisë penale nuk do të ketë hezitim për asnjë rast.

Po kështu kryeprokurori theksoi se “Kam garantuar mbështetjen e plotë, do të jenë të bindur se janë të pavarur, këtë do ua garantojmë hetuesve.”

Në prononcimin për mediat nga Durrësi, Çela tha se “Hetimet e nisura pas tërmetit shumë shpejt do të japin rezultate konkrete. Besoj se edhe reagimi i prokurorisë, zbatimi i ligjit do të jetë korrekt i prerë dhe në fund do të kemi rezultate të qarta për hetimin. Hetimi është përqendruar në objektin e hetimit, nuk kemi shqetësime, të jemi te qetë e të besojmë të heqim dorë nga lajmet që janë shpesh edhe të pavërteta, nuk kam të dhëna që po ndodhin fakte të tillë per zhdukje apo prishje provash. Nga hetimi po dalin edhe probleme me legjislacionin në fuqi, me rregullimet dhe mangësitë, në këto kushte hetimi në fund do të shërbejë edhe për të propozuar ndryshime në ligj”, tha Çela, ndërsa garantoi se përgjegjësia që do të mbahet do të jetë maksimale.

Edhe Prokurorja e Durrësit Anita Jella, siguroi se hetimet do të jenë të shpejta, objektive dhe transparente për të vënë para përgjegjësisë të gjithë personat përgjegjës për tragjedinë e 26 nëntorit. Ajo tha se ka staf të mjaftueshëm dhe i është kërkuar mbështetje prokurorit të përgjithshëm dhe KLP-së për të ndihmuar me ekspertë në fushën e veprimit për t’i pasur të pranishëm në kryerjen e veprimeve hetimore të këqyrjes së vendeve të ngjarjes te godinat që po shemben në vazhdim.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Me ndërhyrjen amerikane u arrit marrëveshja për vendosjen e një linje ajrore mes Beogradit dhe Prishtinës.

Nga një zonë në tjetrën, në Durrës dëmet e tërmetit të 26 nëntorit janë të pranishme ngado.

Gjykata e Fierit liroi sot nga burgu një tjetër person të rrezikshëm, pjesëtar të të ashtuquajturës “Banda e Durrësit”. Bëhet fjalë për s

Gjyqtari Piro Sota i gjykatës së Fierit ka liruar nga burgu një tjetër person të rrezikshëm, shtetasin Sardian Sulejmani pjesëtar të "Ban

Situata e gripit në Durrës ka shënuar numër rekord fëmijësh në urgjencën pediatrike.

Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm ka kallëzuar policët, të cillët shoqëruan Dritan Dajtin për  trajtim në një klinikë private.

Janë sekuestruar paraprakisht rreth 300 mijë metra katrorë tokë dhe hotele e makina me vlerë 5 milionë euro, nga pronat e grupit që u bë

Ndërsa ish-kryebashkiaku i Vorës Agim Kajmaku është në kërkim për tre akuza, gruaja e tij pronare e vetme e kompanisë “Kajmaku” shpk, Mer

Një grup ekspertësh italianë kanë mbërritur në Shqipëri për të ndihmuar për hetimet që po zhvillohen për dëmet e shkaktuara nga tërmeti i