Lindi vetëm 800 gr, ndodh mrekullia me foshnjen në Durrës (FOTO)

12/09/2019 - 17:09

Mrekullitë ekzistojnë edhe në jetën reale, dhe këtë e ka dëshmuar një foshnje në Durrës, e cila ka lindur vetëm 800 gramë dhe ia ka dalë të mbijetojë.

Përmes një postimi në Facebook, Spitali Rajonal Durrës bën me dije se foshnja e seksit femër lindi prematurë më datë 3 korrik të këtij viti dhe prej asaj dite i gjithë stafi (mjekë dhe infermiere) iu përkushtua maksimalisht.

E kontaktuar nga "DurrësLajm", mjekja Linda Deliu Beka e cila ka ndjekur nga afër rastin në fjalë tregon se bebeja ishte 26-27 javësh në kohën kur lindi. Më herët, e ëma e vogëlushes kishte lindur një tjetër foshnje prematurë por jo në parametra kaq të vogla.

"Ishte një fëmijë luftarak për të jetuar, edhe pse jashtëzakonisht e vogël kërkonte të pinte. I kaloi peripecitë e peshës së vogël dhe ia doli falë përkushtimit të stafit mjekësor por edhe të ëmës e cila ka treguar një kujdes të veçantë ndaj saj", thotë mjekja për "DurrësLajm".

Sipas mjekes Linda Deliu Beka, përgjatë dy muajve foshnja është mbajtur disa herë në pozicion nëna-kangur, e rëndësishme për trajtimin special që kërkonte ky rast dhe nga dita në ditë pesha vinte në rritje.

Mësohet se vogëlushja ka lënë spitalin në gjendje të mirë shëndetësore, duke peshuar tashmë 2 kilogramë. Një javë më vonë kur foshnja është paraqitur për kontroll peshonte 2 kg e 100 gramë çka tregon që është mirë me të gjitha parametrat sipas mjekes.

G.D.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Prokuroria e Dibrës vendosi të transferojë dosjen 184 të shit-blerjes së votave në zgjedhjet lokale të vitit 2016 në Dibër, në Prokurorin

Në vijim të procesit të bonusit të qirasë, bashkia e Durrësit njofton se aktualisht përfitojnë bonusin 2200 familje.

Nga Italia, historitë e suksesshme të shqiptarëve si një dëshmi e integrimit të plotë të tyre në vendin fqinj, nuk janë të pakta.

Policia e Shtetit ka reaguar në lidhje me lajmin e transmetuar në kanalin prestigjioz RAI 3 përkanabizimin e vendit.

Nga 1 shkurti i 2020-ës, Britania e Madhe nuk do të jetë më pjesë e Bashkimit Europian, por do të hyjë në një fazë tranzitore, e cila do

Karantina funksionale e portit të Durrësit është pajisur me 5 shtretër dhe pajisje antibakteriale ndërsa  është vënë në gadishmëri me të

Del fotoja e babait të 5 fëmijëve që u mor peng në Kamëz dhe u vra rrugës për te resorti “Golden” në Shijak.

Pas publikimit të vetëm pesë emrave kandidatë për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit nga komisioni i SPAK, deri më tani numri në total k

Shqipëria dhe shumica e vendeve të Ballkanit nuk kanë shpallur ende asnjë rast të dyshuar me koronavirus sipas hartës së Wikipedia të për

Nga arratia, ish-kreu i Bashkisë së Vorës, Agim Kajmaku është tërhequr nga kërkesa e tij për ndryshimin e masës së sigurisë nga "Arrest m