Masat që po merr Porti i Durrësit kundër Koronavirusit, ndalohen dy kinezë (VIDEO)

28/01/2020 - 12:57

Karantina funksionale e portit të Durrësit është pajisur me 5 shtretër dhe pajisje antibakteriale ndërsa  është vënë në gadishmëri me të gjitha mjetet dhe pajisjet e nevojshme një autoambulancë që qëndron 24 orë në terminalin e trageteve.

Kontrolle më të shtuara po bëhen në pikën e hyrje-daljes së pasagjerëve dhe për të gjithë personelin e anijeve tregtare që hyjnë në portin e Durrësit.

Janë këto disa prej masave të shtuara të Autoritetit Portual të Durrësit pas shpërthimit të alarmit në mbarë botën si pasojë e Koronavirusit të rrezikshëm në Kinë.

Autoriteti Portual në bashkëpunim me Institutin e Shëndetit Publik në këtë mënyrë ka rritur masat për të shmangur dhe mbajtur nën konttroll situatën ndonëse rrisku që ky virus të hyjë në vendin tonë është shumë i ulët.

Mjeku përgjegjës i Karantinës në port, Indrit Kalaja tha se rreziku është i vogël, thuajse i papërfillshëm që persona me Koronavirusin vdekjeprurës të hyjnë nga porti i Durrësit, për vetë faktin se duhet të kalojnë filtrat e Bashkimit Europian, konkretisht porteve italiane para se të mbërrijnë në Durrës.

Javën e shkuar dy shtetas kinezë mbërritën në Durrës, të cilët u morën në intervistë nga mjekët e portit, dhe rezultuan se tre muajt e fundit kishin qenë turistë në Europë, dhe nuk kishin asnjë rrezik se mund të ishin infektuar nga virusi vdekjeprurës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri i PS-së dhe ish-deputeti i kësaj partie në Shkodër në vitet 1982 - 1991, Ahmet Osja është ndarë nga jeta në moshën 80- vjeça

Ambasada shqiptare në Itali ka reaguar në lidhje me shpërthimin e Coronavirusit.

Mediat ndërkombëtare i kanë bërë jehonë nismës së ndërmarrë nga Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i cili ka ftuar qytetarët që të bashk

Policia e Shtetit arrestoi ditë më parë disa persona, të cilët akuzohen se kanë organizuar lojëra fati në mënyrë të paligjshme.

Në një reagim për mediat, Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të shmangin informacionet e rreme që në këto momente p

Një person në Shkodër i cili ishte arrestuar pasi po drejtonte makinën në gjendje të dehur ka tentuar që të largohet edhe nga komisariati

Paraditen e sotme në sheshin “Liria” të qytetit është zhvilluar aktiviteti “Një hap për Durrësin”. 

Naftëtarëve të Ballshit, të ciltë mbajtën sot një marshim në rrugët e qytetit lidhur me mungesën e rrogave të tyre, i janë bashkuar edhe

Gjykata e Tiranës pritet të japë sot masat e sigurisë për 33 nga 115 të arrestuarit në kuadër të operacionit "Fati i lojrave". 24 të tjer