Mbledhja e dy qeverive Shqipëri-Kosovë do të mbahet më 2 tetor

28/09/2020 - 20:28

Mbledhja e përbashkët mes qeverise se Shqipërise dhe Kosovës do të mbahet në Tiranë. Edhe pse më herët ishte lajmëruar që dy qeveritë do të zhvillonin një takim të përbashkët në qytetin e Shkodrës, gjithçka është spostuar në kryeqytet.

Të premten, më datë 2 tetor, në orën 11:00, të dyja qeveritë do të zhvillojnë një takim të përbashkët në Pallatin e Kongreseve. 

Në takimin parashikohet të nënshkruhen 3 marrëveshje, të cilat janë paralajmëruar edhe më herët. 

Ka qenë zëvendëskryeministrja e Kosovës, Albulena Balaj ajo që ka deklaruar se në këtë takim do të nënshkruhet marrëveshja për linjën e përbashkët hekurudhore mes Shqipërisë dhe Kosovës, hidrocentralin që është parashikuar të ndërtohet në vendin tonë por që do të jetë në shërbim të Kosovës dhe ajo e doganës në Durrës. 

Më herët u raportua se takimi do të mbahej më 25 shtator në Shkodër, por seanca e Kuvendit të Kosovës, bëri që ajo të shtyhej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gazetari shqiptar i emisionit italian, "Le Iene", Taulant Kopliku ka dhënë një lajm të mirë se autoritetet e kampit Roj, në Siri kanë gje

Territori shqiptar këtë të shtunë mbetet në prezencë të kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare në Ultësirën Perëndimore.

Një tjetër ligjvënës është infektuar me Covid-19.

Ditën e sotme, 30 tetor 2020 ka mbyllur sytë ish-drejtoresha e NISh-Cigares Durrës "Telat Noga", inxhinierja kimiste Ylfete Laçi, 76 vjeç

Zija Alhysa, kryetar i Konfederatës së Sindikatave në Durrës në një lidhje online në ABC News, denoncoi përsëri mungesën e tamponëve, në

Edi Rama ka autorizuar Klodian Zoton për trajtimin e inerteve të objekteve të shembura nga tërmeti në Durrës.

Ditën e sotme është ndarë nga jeta ish-elektriçisti i spitalit të Durrësit Bilal Luku.

Ministria e Shëndetësisë nuk ka pranuar kërkesën e Ministrisë së Arsimit, Rinisë dhe Sporteve, për të lejuar që javën e parë të nisjes së

Ministria e Shëndetësisë ka informuar për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në s

Ambasada shqiptare në Turqi ka reaguar pas tërmetit shkatërrimtar me magnitudë 6.9 ballë, që preku një sërë qytetesh turke.