Mjekja shqiptare e infektuar: Nuk krahasohet me gripin e thjeshtë, kisha dhimbje koke, aq sa më dilte gjumi natën!

26/03/2020 - 23:30

Mjekja shqiptare në Itali, Blerina Suli, ka treguar për emisionin “Opinion” se infektimi me COVID-19 nuk krahasohet me gripin e thjeshtë. Ajo është prekur vetë nga sëmundja e re dhe tregoi se është lehtësisht i përballueshëm, sidomos për moshën e saj.

“Dhimbje gjoksi nuk kam pasur dhe një temperaturë maksimale 37.2. Ishte lehtësisht i përballueshëm, sigurisht nuk mund të krahasohet me gripin e thjeshtë. Nuk është realisht një grip i thjeshtë sepse simptomat janë më të forta, por mund të them që për grupmoshën time janë lehtësisht të përballueshme. Unë jam 36 vjeç dhe nuk kam asnjë problem”, tha ajo.

Suli tregoi se fillimisht ka pasur simptoma shumë të lehta, ndërsa më pas gjithçka ia la vendin një lodhjeje të madhe.

“Fillimisht ishin simptoma shumë të lehta, kisha pak kollë, shumë pak hundët e zëna, por ditët në vijim kolla u shtua. Temperaturë nuk kam pasur. U shtua dhimbja e kyçeve, e të gjitha muskujve, një lodhje shumë e madhe, dhimbje koke, aq sa shpesh herë më dilte dhe gjumi natën. Ajo që ka dhe pjesa më e madhe e personave të tjerë kam humbur ndjesinë e të gjitha erërave. Nuk ndjeja aroma, shijen e kam akoma”, tha Suli.

Mjekja u bëri thirrje të gjithë shqiptarëve që të qëndrojnë në shtëpi, ndërsa sqaroi se nëse infektohesh me koronavirus nuk do të thotë domosdoshmërisht të kalosh në trajtim të specializuar. Sipas saj një pjesë e madhe e njerëzve marrin trajtim në shtëpi, siç është edhe rasti i vetë Sulit.

“Jo detyrimisht të prekesh me COVID do të thotë ë ti të intubohesh. Ne jemi shumë kolegë të infektuar, por vetëm një është i shtruar. Jo detyrimisht COID do të thotë intubim, unë jam në shtëpi, e kam kaluar. Nuk është e barasvlefshme me vdekje, apo intubim, apo situata të tilla ekstreme”, tha Suli./tvklan.al

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Konfirmohen edhe 3 raste të tjera me Covid-19 në Elbasan rezultojnë pozitive nëna 52 vjeçe dhe 2 vajzat përkatësisht 22 dhe 25 vjeçe.

Vetëm pak momente para lidhjes direkte për emisionin “Vizioni i Pasdites” këngëtari Gëzim Nika tregoi se përmes një video zbuloi humbjen

Shumë prej atyre gjyqtarëve që janë shkarkuar nga vettingu për mosjustifikim pasurie, apo lidhje me krimin shpresojnë në një vendim pro t

Një 28-vjeçar shqiptar ka vdekur në shtëpinë e tij në Itali, pak ditë pasi kishte dalë nga spitali, ku ishte kuruar për koronavirusin.

Në mbledhjen online të këshillit bashkiak Tiranë, zhvilluar ditën e sotme, kryebashkiaku Erion Veliaj, njoftoi se do të falen qiratë për

Krimet e Rënda, që kryen arrestimin e Klaudio Hoxhalliut, në datën 5 mars 2019 shpallën moskompetencë për të hetuar Hoxhalliun dhe Denis

Ditën e djeshme ka ardhur në vendin tonë një sasi kitesh testuese të dhuruar nga Fondacioni “Mammoth” dhe të zhvilluar nga kompania kinez

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës njofton se USAID po ndihmon Shqipërinë për furnizimin e laboratorëve me pajisje testimi, për

Në një njoftim për mediat, minstrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka bërë me dije listën e subjekteve që do të qëndrojnë të mbyllura

Deputetja e Partisë Socialiste për qarkun e Fierit, Antoneta Dhima ka njoftuar se djali i saj e ka fituar betejen me koronavirusin.