Mungesë tamponësh? Reagon Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor Durrës: Kemi të gjitha kapacitetet e furnizimet

14/07/2020 - 14:18

Njësia Vendore e Kujdesit Shëndetësor në Durrës ka reaguar në lidhje me pretendimet që u ngritën sot për mungesën e tamponëve.

Kryetari i Sindikatës së Shëndetësisë në Durrës, Zija Alhysa, tha se në realitet nuk plotësohet as 40 % e kërkesave, por kryhen vetëm gjysma e tamponëve që deklarohet çdo ditë në media nga ana e autoriteteve.

Por NJVKSH Durrës i hedh poshtë këto pretendime, e cila me anë të një statusi në faqen zyrtare në “Facebook”, thotë se i kanë të gjitha kapacitetet për përballimin e testimit të çdo rasti që hetimi epidemiologjik e vlerëson si të dyshuar të prekur nga COVID-19, si dhe epidemiologët dhe i gjithë stafi i po bëjnë një punë voluminoze në terren.

“Kemi të gjitha kapacitetet dhe furnizimet e nevojshme për të përballuar çdo rast të dyshuar me COVID-19 dhe do të vijojmë punën pa u ndalur për të gjurmuar dhe identifikuar rastet në kohë”, thuhet ndër të tjera në reagim.

REAGIMI I PLOTË I NJVKSH DURRËS

Jemi çdo ditë në terren për të siguruar që hetimi epidemiologjik të kryhet me përpikmëri, për të ndërperë zinxhirin e transmetimit të infeksionit.

Epidemiologët dhe i gjithë stafi i NJVKSH Durrës po bëjnë një punë voluminoze në terren. Kemi të gjitha kapacitetet dhe furnizimet e nevojshme për të përballuar çdo rast të dyshuar me COVID-19 dhe do të vijojmë punën pa u ndalur për të gjurmuar dhe identifikuar rastet në kohë.

Ftojmë qytetarët të tregojnë kujdes me masat e distancimit, mbajtjen e maskës dhe higjienën që të na ndihmojnë në punën tonë të përditshme për të ndërprerë zinxhirin e transmetimit të infeksionit dhe i sigurojmë se i kemi të gjitha kapacitetet për përballimin e testimit të çdo rasti që hetimi epidemiologjik e vlerëson si të dyshuar të prekur nga COVID-19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në katër shkolla 9-vjeçare dhe të mesme të Durrësit posti i drejtorit është vakant, për këtë arsye janë shpallur procedurat e konkurimit

Pas shpërthimit të pandemisë gjimnazi “Petro Nini Luarasi” dyert e shkollës i hapi vetëm në ditët kur u zhvilluan provimet e maturës.

Kolegjet dhe universitetet amerikane kanë muaj që diskutojnë për mënyrën më të sigurtë të mësimdhënies duke ndryshuar disa herë planet pa

Pandemia e Covid-19 në Shqipëri pritet të shtoje papunësinë dhe të verë në sprovë kapacitetet në sistemin shëndetësor. Këto janë gjetjet

Ministri i Rindërtimit Arben Ahmetaj dhe kryebashkiakja e Durrësit, Emiriana Sako kanë inspektuar sot punimet në një nga kantieret e ndër

Stuhia dhe reshjet e dendura të mëngjesit të sotëm, kanë pasur edhe anën e tyre pozitive.

Në kulmin e pandemisë Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit e drejtuar nga Mirlinda Karçanaj ka vendosur të hapë një tjetër

Ministria e Mbrojtjes do të vijojë ofrimin e bursave të plota, për studimet në akademitë ushtarake jashtë vendit, konkretisht në Turqi, k

Ministria e Shëndetësisë ka përditësuar të dhënat e fundit lidhur me situatën e Covid-19 në vendin tonë.