"Na kanë vënë shiritin, por ende askush s'e ka parë pallatin!" Banori i Durrësit në pritje të grupit të inspektimit (FOTO)

02/12/2019 - 21:23

Një banor i Durrësit, pallati i të cilit ndodhet përgjatë rrugës "Aleksandër Goga", afër vendit që njihet "dyqani i Dylit", ka kontaktuar me redaksinë e DurrësLajm dhe shpreh shqetësimin se megjithëse është vendosur shiriti bllokues që tregon banesë në rrezik, ende nuk kanë shkuar grupet e inspektimit për të kontrolluar godinën.

Ashtu si të gjithë banorët e tjerë të pallatit, ai që nga e marta e javës së kaluar nuk ka hyrë më në shtëpi dhe është në pritje prej ditësh tashmë për të marrë një përgjigje për pallatin.

“Të vinë të na thonë, që dhe ne ta dimë ça do bëhet me pallatin tonë. I kemi të gjitha gjërat sipër. Nëse nuk bëhet më pallati, të paktën të marrim gjërat se kemi punuar një jetë të tërë. Nëse riparohet aq më mirë”,- thotë banori.

11 grupe ekspertësh, me 70 inxhinierë nga ku 50 të huaj, po operojnë në terren në zonat më problematike të Durrësit pas tërmetit të 26 nëntorit.

Moria e godinave që shfaqin problematika nga më të ndryshmet e bën punën e grupeve të inspektimit pak të avashtë dhe ende ata nuk kanë mund të kontrollojnë të gjitha objektet në qytet dhe njësitë administrative.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paketa anti-shpifje që ka ngjallur debat në Shqipëri dhe reagime nga organizatat ndërkombëtare, u bë temë diskutimi edhe në Komisionin e

Drejtori Ekzekutiv për Shqipërinë në Bankën Botërore, Patrizio Pagano thotë se efektet e tërmetit do të kenë ndikim në ekonominë e vendit

Pas bisedimeve të së enjtes në Këshillin Europian, presidenti francez, Emanuel Macron është ndalur në një deklaratë për mediat, ku ndër t

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka prezantuar sot kompleksin “Thumana”, që do ndërtohet në Thumanë pas prishjes së godinav

Prokurori i Përgjithshëm, Olsian Çela, kërkoi nga Prokuroria e Tiranës që të dalë me emra konkretë sa i përket atyre që kanë shkelur rreg

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një video, përmes së cilës tregon se si do të shpenzohen 2 milionë do

Sizmologu i njohur grek, Eftimis Lekkas, thotë se lëkundjet e njëpasnjëshme të tërmetit që po shënohen ditët e fundit në rajon, nuk përbë

Prokuroria ka dërguar në gjykatë, në limitet e afatit, dosjen ndaj kreut të PD-së Lulzim Basha dhe dy zyrtarëve të tjerë, ish-sekretari i

Sot në kryeqytet u mbajt konferenca e Mesdheut mbi zonat e veçanta me Ndjeshmëri Mjedisore, ku i pranishëm ishte dhe ministri Blendi Klos

Këshilli i Lartë i Prokurorisë  ka miratuar sot transferimet e prokurorëve të Krimeve të Rënda.