Ndërtimi i ujësjellësit të ri drejt fundit, së shpejti Durrësi 3 herë më shumë ujë

19/09/2018 - 14:02

Punimet për ndërtimin e ujësjellësin e ri të Durrësit po shkojnë drejt fundit, ndërkohë që pas disa muajsh qyteti bregdetar do të ketë tre herë më shumë ujë sesa mer aktualisht. Ndërtimi i linjës së transmetimit prej 60 km nga puset deri në Durrës, ka përfunduar në pjesën me të madhe, ndërkohqë që kanë përfunduar ndërtimi i puseve, stacionit të pompave, si dhe dy faza të testimit të linjës.

Artan Cahani, supervisor i kompanisë Dorsch International Consultans, e cila ndjek ecurinë e punimeve, shprehet se ka përfunduar së ndërtuari 40 km linjë me tubacion të cilësisë së lartë, i cili ka jetëgjatësi dhe garanton furnizimin me ujë të pijshëm sipas parametrave evropiane.

Tenderi për zbatimin e këtij projekti është fituar nga firma gjermane PWT, ndërkohë që firma kontraktore ka kryer edhe punime dhe vepra arti për kalimin e tubacionit sipër lumenjve apo ndërtimin e mikrotuneleve për kalimet e autostradës.

Drejtori i degës teknike pranë Ujësjellës Kanalizime Durrës, Lorenc Facja shprehet se ujësjellësi i ri do të jetë vetëm për të furnizuar me ujë qytetin e Durrësit dhe prurjet e tij do të jenë afro 630 litra ujë në sekondë, sasi kjo tre herë më e madhe sesa furnizimi aktual.

Mënyra se si është konceptuar mbërritja e ujit nga puset deri në Durrës është e tillë: Nga 7 puset që janë hapur me prurje 105 litra në sekondë secili, njëri do të jetë rezervë. Ata do e dërgojnë ujin 10 km larg, pranë hidrovorit në fshatin Adriatik të Kurbinit, ku gjendet stacioni i pompave dhe depoja me kapacitet 1400 m3. Nga këtu uji pompohet me anë të 6 pompave (nga 8 në total) drejt depos së Bizës e cila ka kapcitet 700 m3 dhe gjendet në një distancë prej 14.5 km larg nga stacioni i pompave dhe lartësi 186 m mbi nivelin e detit. Nga kjo depo uji do të mbërrijë me rrjedhje të lirë në Durrës në një gjatësi prej 36 km.

Punimet për ndërtimin e ujësjellësit të ri kanë nisur në muajin shkurt të vitit 2016, pas nënshkrimit të marrëveshjes për dhënien e kredisë në shumën 31.6 milion euro  midis bashkisë Durrës dhe Bankës Botërore.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbetemi nën ndikimin e moti të kthjellët dhe me vranësira të lehta ne bregdet dhe zonat e ulëta.

Pas lidhjes me “Skype” në emisionin “Dritare me Rudinën”, ish-zv.ministri i Arsimit, Taulant Muka ka zbuluar se një nga të ftuarat në stu

Një studente është shprehur në studion e emisionit “Opinion” në Tv Klan se është shkëputur nga shkolla për shkak të kushteve të rënda eko

E ftuar në emisionin “Opinion”, një lektore e UAMD-së doli haptazi në mbështetje të kërkesave të studentëve dhe ndërsa nënvizoi faktin se

Agjencia e njohur e lajmeve, Reuters, ka publikuar një raportim në lidhje me protestën e studentëve në Shqipëri

Pasi qëndruan për disa orë para Ministrisë së Arsimit ku nuk morën përgjigje për 8 kërkesat e tyre, një grup studentësh u stacionuan para

Pas skandalit të publikuar nga emisioni ‘Të paekspozuarit’ në ‘News24’ në lidhje me kompaninë Dunwell Haberman, e cila fitoi lotin e parë

Kryeprokurorja e Përgjithshme, Arta Marku ka përshëndetur krijimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë pas zgjedhjes së anëtarëve, duke e

Në Shqipëri janë shtuar pyetjet rreth firmës së regjistruar në Delaware të SHBA, Dunwell Haberman, e cila përmes falsifikimit të dokument

“Kemi të gjitha arsyet të protestojmë”. Me këto fjalë i janë drejtuar shumë qytetarë durrsakë që ishin dalë të protestonin kryem