Ndihma juridike/ 170 qytetarë durrsakë përfituan këshillime ligjore falas (VIDEO)

19/09/2019 - 11:28

Prej qershorit të vitit 2018, në vendin tonë, ka hyrë në fuqi ligji "Për ndihmën juridike". Në këtë kuadër, Komiteti Shqiptar i Helsinkit ka zhvilluar një fushatë ndërgjegjësuese, ndërsa numri i qytetarëve durrsakë që kanë përfituar këshillime ligjore falas është 170.

Erisilda Shpata, avokate dhe njëherësh përfaqësuese e Komitetit Shqiptar të Helsinkit, shprehet se sipas të dhënave, deri tani asnjë qytetar nuk i është drejtuar me kërkesë të drejtpërdrejtë Gjykatës së Rrethit Durrës, për të përfituar ndihmë juridike parësore, dytësore ose përjashtim nga shpenzimet.

Në të njëjtën kohë, avokatja konfirmon se rasti i parë për ndihmë juridike falas është shënuar nga institucioni që ajo përfaqëson.

Për shkak të vonesave nga Ministria e Drejtësisë për miratimin e akteve nënligjore, edhe ligji ka nisur të zbatohet me vonesë. Kategoritë përfituese janë të përcaktuara, në varësi të statusit social, por edhe të ardhurave mujore.

Për ndihmën juridike parësore në Durrës mungojnë qendrat e specializuara, të cilat do të duhej të ishin ngritur, ndërsa për atë dytësore, qytetarët e interesuar duhet të plotësojnë formularin përkatës, i cili është i publikuar në faqen zyrtare të Ministrisë së Drejtësisë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ambasada e SHBA iu vjen në ndihmë qytetarëve shqiptarë që duan të aplikojnë për lotarinë amerikane me këshilla herë pas here.

Sipas Meteoalb, Shqipëria do të karakterizohet nga kthjellime dhe vranësira kalimtare.

Fëmijet e Qendrës së Shërbimeve Komunitare me aftësi ndryshe të shoqëruar nga prindërit e tyre vizituan një ditë më parë mjediset e Porti

Në aeroportin e Rinasit janë kthyer vullnetarisht 120 shtetas shqiptarë, azilkërkues në Francë, të cilët me këtë veprim kanë shmangur pen

Peter Zingraf, Ambasadori i Republikës Federale Gjermane në Tiranë, gjatë një interviste për Agjencinë Telegrafike Shqiptare u shpreh se

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj nga Kakavija deklaroi se misioni i FRONTEX në Shqipëri ka vijuar punën.

Moderatorja Ola Bruko është larguar nga drejtimi i emisionit "Shqiptarët për Shqiptarët" në News 24. 

Pas publikimit nga “Le Iene” të rastit të fëmijës shqiptar Alvin Berisha, që prej 5 vitesh gjendet në një kamp të burgosurish, në Siri ka

Për këtë të shtunë, MeteoAlb parashikon se mot kryesisht i kthjellët dhe vranësira të lehta do të mbizotërojnë gjatë pjesës së parë të di

Moshapja e bisedimeve më Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka sjellë edhe reagimin e Departamentit Amerikan të Shtetit.